Shadow

„07 zgłoś się” w Powidzu. Turystyczna miejscowość doczeka się posterunku policji

Jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego w Powidzu pojawi się stały, całoroczny posterunek. To finał wieloletnich starańspołeczności gminy, która w 2020 roku wystosowała w tym celu swój apel. Nowy posterunek będzie mieć też sąsiednia gmina Ostrowite.
Dwa posterunki policji pojawią się w pierwszym kwartale przyszłego roku wokół jeziora Powidzkiego. To pilna potrzeba chwili, ponieważ w sezonie turystycznym cała okolica pełna jest wczasowiczów, miłośników lasu i samego pięknego jeziora. Aż dziw, że do tej pory takiej jednostki w gminie nie było. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podpisano już stosowne dokumenty i najpóźniej do marca 2024 r. do wyremontowanych pomieszczeń wprowadzą się funkcjonariusze. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo w Powidzu i okolicy, a mieszkańcy i turyści będą mogli na miejscu zgłaszać ewentualne wykroczenia, czy przestępstwa. W przypadku interwencji nie będzie już zatem potrzeby czekania na patrol z pobliskich: Witkowa, czy Słupcy. Logo Policji w Powidzu zawiśnie na budynku strażnicy OSP przy ul. Strzałkowskiej, która jest obecnie rozbudowywana. Policjanci zajmą część pomieszczeń, które wyposażone i wykończone zostaną z pieniędzy zgodnie przeznaczonych na ten cel przez wszystkie sołectwa. Porozumienie o utworzeniu jednostki zawarli: Jakub Gwit, wójt gminy Powidz oraz mł. insp. Violetta Mójta, zastępczyni Komendanta Wojewódzkiego Policji. Warto wspomnieć, że w 2020 roku odbyły się w Powidzu konsultacje społeczne, które jednoznacznie wskazały wolę mieszkańców do utworzenia posterunku. Apel w tej sprawie podpisały sołectwa Gminy Powidz, Rada Gminy Powidz, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Rada Rodziców, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Poznaniu oraz osoby indywidualne.
Nowy posterunek powstanie też w niedalekim Powidzowi Ostrowitem. Porozumienie w tej sprawie zawarł również Mateusz Wojciechowski, wójt gminy. (oak)