Shadow

104 wydarzenia dla tysiąca ludzi na 10. Fantasmagorii

Sukcesem frekwencyjnym zakończyła się jubileuszowa edycja konwentu fantastyki Fantasmagoria, który ponownie gościł w Miejskim Ośrodku Kultury. Ranga imprezy wzrasta i po raz kolejny pokazała, że przy wielkim poznańskim Pyrkonie, jest miejsce na festiwale mniejsze, ale dzięki temu mniej nadęte i o bardziej rodzinnej atmosferze.
Od 8 do 10 lutego na ulicach Gniezna zauważyć było można bez trudu osoby wyglądające jak żywcem zmaterializowane z azjatyckich kreskówek i komiksów. To miłośnicy Cosplay – czyli przebierania się za ulubione postacie z kreskówek. Na dziesiątej już edycji Fantasmagorii mieli swoją sekcję konkursową oraz warsztaty. Sama Fantasmagoria rośnie z roku na rok. Tym razem organizatorzy przygotowali dla miłośników fantastyki aż 104 punkty w trzydniowym programie festiwalu i ponownie mury Miejskiego Ośrodka Kultury okazały się dla wszystkich chętnych zbyt małe. Dlatego po raz kolejny festiwal wyszedł także do obiektów usytuowanych obok MOK – sali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego i auli szkoły „Medyk”. Sam MOK podzielony został na sale tematyczne, w których toczyły się zaciekłe boje np. w gry karciane czy odbywały się warsztaty, wykłady i konkursy. Mocną stroną festiwalu są jak zwykle goście. Tym razem do Gniezna zawitali: Artur Olchowy, Marta Kładź – Kocot, Mirosław Gołuński oraz Krzysztof Sokołowski, który przywiózł do Gniezna premierowy numer czasopisma „Fenix”. Fantasmagoria stała się także miejscem premiery nowego komiksu wydawanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego pt. „Borka i Sambor”, którego autorami są Karol Kalinowski i Elżbieta Żukowska. Jak informują sami organizatorzy – od propozycji dla widzów aż roiło się w oczach. „Przez cały konwent działała też sala warsztatowa, gdzie królowało karaoke z nagrodami oraz w której odbyło się mnóstwo konkursów i zajęć praktycznych, jak chociażby te z charakteryzacji czy cosplayu. W sali mangi i anime rezydowali głównie fani komiksu i animacji rodem z dalekiej Azji, którzy odkryć mogli sekrety koreańskiego alfabetu, wygrać nagrody w konkursach wiedzy oraz dowiedzieć się, jak najlepiej przygotować się na podróż do Japonii. W sali larpowej uczestnicy mogli wcielić się w rywalizujących youtuberów, członków tajnego klubu hakerskiego, a nawet bohaterów kultowej gry „Worms”. Natomiast sala RPG oferowała graczom wyprawy w świat wyobraźni, po których przewodnikiem był niezastąpiony mistrz gry” – snują wspomnieniową opowieść organizatorzy. Od tej ilości wydarzeń, zmęczenie mogło dopaść każdego, stąd po raz pierwszy przygotowano strefę relaksu dla strudzonych bieganiem między kolejnymi warsztatami i wykładami, a ci, których energia nie opuszczała, mogli wziąć udział w bitwie na lateksową broń.
Festiwal nie mógłby być kompleksowy, gdyby nie stoiska handlowe, w których można uzupełnić swoje archiwa gier czy pamiątek. Biżuteria, rękodzieło artystyczne, peruki – to tylko część oferowanych przedmiotów. Kto już zrobił zakupy, mógł wyrobić sobie manualne zdolności w warsztatach składania papieru orgiami, czy pograć w jedną ze 170 gier planszowych. Specjalne miejsce miały stoiska związane z legendarnymi Gwiezdnymi Wojnami, które zorganizowane przez Rebel Legion i Polish Garrison prezentowały stroje, karty, książki i gadżety. Jak zwykle konwent był darmowy, podobnie jak nocleg dla przybywających z dalszych miejsce kraju. Dziesiąty Konwent Fantastyki Fantasmagoria przygotowali: Bartek Gruszczyński, Łukasz Kaczmarek, Arek Kukawa, Sebastian Wołowiec, Justyna Czechowska, Kasia Klimkiewicz, Daria Kamińska, Mateusz Wierzbicki, Mateusz Sójka, Adam Antuszewicz, Magdalena Hoffmann, Klaudia Komosińska, Robert Guziałek, Błażej Adamski, Ariel Marcinkowski, Piotr Dudek, Adam Komosa, Magda Gronek, Anna Jabczyńska, Adrian Jagiellicz, Sara Szutarska, Tomasz Antosik oraz Wiktor Koliński. Organizatorów wsparło także ponad 40 niezastąpionych wolontariuszy. (oak)