Oczy są jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, a dbanie o ich zdrowie jest niezmiernie istotne. Dlatego też poradnie okulistyczne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu opieki zdrowotnej związanej z narządem wzroku. Jedną z takich placówek jest oddział okulistyczny i poradnia Laser Lens w Gnieźnie, które w tym roku obchodzą 20 – lecie swojej działalności. To doskonały moment, by podkreślić znaczenie, jakie placówka pełni dla społeczności i jakie działania podejmuje w dziedzinie ochrony zdrowia oczu.
*A wszystko zaczęło się 20 lat temu…*
Oddział okulistyczny powstał w Gnieźnie w 2003 roku. Wszystko za sprawą porozumienia pomysłodawców inicjatywy – dr Julity Karoń i dra Ryszarda Szymaniaka – z ówczesnym dyrektorem szpitala powiatowego w Gnieźnie – drem Włodzimierzem Pilarczykiem i doktorem Krzysztofem Ostrowskim. I to właśnie na terenie gnieźnieńskiej lecznicy, przy ul. 3 Maja zaczął funkcjonować oddział okulistyczny. – To była wydzielona jednostka, w której raz w tygodniu wykonywaliśmy operacje, dwa razy w tygodniu badaliśmy pacjentów, przygotowywaliśmy do operacji i przeprowadzaliśmy kontrole pooperacyjne – wspomina dr Ryszard Szymaniak. Początki nie należały do łatwych. Działalność była utrudnionagłównie z przyczyn lokalowych, bo stary blok operacyjny był bardzo obłożony pracą. – Działaliśmy tam do 2012 roku, wykonując różną ilość operacji rocznie, zależnie od wielkości kontraktu. Wówczas konkursy Narodowego Funduszu Zdrowia odbywały się co roku i ilość zakontraktowanych operacji za każdym razem się zmieniała. Było to bardzo męczące, bo trudno zaplanować funkcjonowanie firmy, gdy nie wiadomo co się będzie działo w przyszłym roku – mówi dr Julita Karoń. Ogromne zaangażowanie i determinacja ludzi tworzących oddział sprawiły, że placówka działała nieprzerwanie. Nawet mimo kolejnych komplikacji…
*Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło*
W 2012 roku prowadzący oddział okulistyczny musieli stawić czoła kolejnemu, nieoczekiwanemu wyzwaniu. – W momencie, gdy Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs, ówczesny minister zdrowia (Bartosz Arłukowicz – dop. red.) wprowadził zarządzenie mówiące o tym, że prywatne jednostki nie mogą pracować na terenie państwowych szpitali. I w trakcie konkursu, po prostu z dnia na dzień, musieliśmy się wyprowadzić ze szpitala – wspomina dr Julita Karoń. Tu znów dała o sobie znać determinacja założycieli, ale też przychylność i zrozumienie dla potrzeby utrzymania okulistyki w Gnieźnie. Wówczas pomocną dłoń wyciągnął dr Mateusz Hen. – Okazało się, że w jednym z budynków przy ul. Chudoby istniało całe piętro zbudowane pod działalność leczniczą: rejestracja, poczekalnia, blok operacyjny. Wszystko przygotowane tak, jak gdyby na nas czekało. My nawet nie wiedzieliśmy o tym, że tutaj coś takiego istnieje. I to właśnie od dra Mateusza Hena otrzymaliśmy informację, że istnieje możliwość przeniesienia w to miejsce oddziału okulistycznego – opowiada współzałożycielka oddziału. Okulistyka została przeniesiona do obiektu przy ul. Chudoby 16 a w 2012 roku i od tamtego momentu działa w tym miejscu do dzisiaj.
Wymuszona prawem przeprowadzka do nowego miejsca nie zakłóciła pracy oddziału, nie umniejszyła też jakości świadczeń. Wręcz przeciwnie: okazało się, że był to bardzo dobry ruch. – Tutaj mamy lepsze warunki. Jesteśmy sami, niezależni i nasza praca nie koliduje, na przykład w zakresie użytkowania sali operacyjnej z innymi specjalnościami. Prowadzimy ze spokojem swoją działalność – mówi dr Julita Karoń.
*Centrum Laser Lens – nowoczesność i bezpieczeństwo*
W tym roku przypada 20-lecie funkcjonowania oddziału okulistycznego w powiecie gnieźnieńskim. W ciągu tych dwudziestu lat ilość operacji wynosiła od 500 do 1 000 rocznie, zależnie od wysokości kontraktu. Z usług medycznych oddziału okulistycznego i poradni Laser Lens w Gnieźnie korzystają nie tylko mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego, do placówki przyjeżdżają także pacjenci z powiatów ościennych. – Od początku nasza działalność polegała na prowadzeniu tzw. okulistyki zabiegowej. Z myślą o tym kupowaliśmy sprzęt i staraliśmy się na bieżąco udoskonalać naszą placówkę. Z czasem zaczęliśmy rozwijać i poszerzać naszą ofertę o inne elementy, m.in. leczenie jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej – mówi dr Ryszard Szymaniak. W ofercie placówki znajdują się kompleksowe badania diagnostyczne, przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne i laseroterapia. Dzięki wysokim kwalifikacjom lekarzy oraz nowoczesnym metodom centrum zapewnia kompleksowe i bezpieczne usuwanie zaćmy, laserowe usuwanie wad wzroku oraz inne operacje oczu. Tutaj pacjent wykona pełen zakres badań narządu wzroku, w tym OCT, ANGIO-OCT i USG gałek ocznych.
Najnowszym elementem działalności placówki jest wspomniane przez dra Ryszarda Szymaniaka leczenie zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). To choroba oczu, która w krajach rozwiniętych jest główną przyczyną ślepoty. Jej leczenie jest kosztowne, jeden zastrzyk może kosztować nawet 2 500 zł. W Centrum Laser Lens pacjenci mogą korzystać z leczenia AMD w ramach tzw. programu lekowego, czyli za darmo. – Jest to skomplikowana procedura, ponieważ badania, które wykonujemy celem kwalifikacji do tego programu, są wysyłane do Warszawy i dopiero jak Warszawa zakwalifikuje tego pacjenta do leczenia, to my możemy rozpocząć podawanie zastrzyków doszklistkowych – tłumaczy dr Julita Karoń.Jednym z wiodących zabiegów, z których korzystają pacjenci, jest usuwanie zaćmy. To właśnie z tym schorzeniem pacjenci zgłaszają się najczęściej. Dobra wiadomość jest taka, że na zbieg nie trzeba długo czekać. – Przez to, że od ubiegłego roku zniesione zostały limity, to w zasadzie nie ma kolejek. Możemy operować więcej. Kiedyś, gdy były bardzo ograniczane kontrakty, to czas oczekiwania na operację wynosił dwa, a nawet trzy lata. W tej chwili, gdy pacjent przychodzi ze skierowaniem do operacji zaćmy, jest umawiany na wizytę kwalifikacyjną, a następnie ustalany jest termin operacji – mówi dr Julita Karoń. Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku umówienia wizyty w poradni okulistycznej. – Obecnie pracuje u nas sześciu okulistów. Nie jesteśmy w stanie zwiększyć ilości przyjęć pacjentów, żeby zlikwidować kolejkę do poradni. Badanie okulistyczne jest czasochłonne i długie. Udało nam się stworzyć zespół lekarzy, chcących zajmować się różnego rodzaju zabiegami, natomiast jeśli chodzi o poradnię to kolejka jest długa, w tej chwili wizyta w poradni na NFZ wyznaczana jest na 2026 rok. Nie wygląda to dobrze – przyznaje dr Julita Karoń i dodaje, że w chwili obecnej poradnia okulistyczna przy ul. Chudoby jest prawdopodobnie jedyną poradnią w powiecie gnieźnieńskim, która działa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowi
Oddział okulistyczny i poradnia Laser Lens w Gnieźnie są miejscem, w którym pacjenci znajdą wsparcie i opiekę w zakresie diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób oczu. W ciągu ostatnich dwóch dekad wykonano tutaj, jak szacują lekarze, ok. 15 tysięcy zabiegów okulistycznych i placówka przeszła znaczący rozwój. Dzięki zaawansowanej technologii, profesjonalizmowi lekarzy oraz wsparciu dla pacjentów centrum odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu zdrowia oczu i poprawie jakości życia wielu osób. A jakie jest marzenie jego założycieli? – Chcielibyśmy prowadzić tę jednostkę jak najdłużej. To jest nasze oczko w głowie – mówią zgodnie dr Julita Karoń i dr Ryszard Szymaniak.
KINGA STRZELEC