Shadow

70 lat Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie

„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy” – głosił napis w bibliotece w Tebach (Ozymandias). Dzisiaj książnice nie pełnią tylko i wyłącznie funkcji stricte bibliotecznych. Czasy współczesne niemal zmusiły placówki biblioteczne do podążania z duchem czasu i nieustannego spełniania oczekiwań czytelników, co – w połączeniu z zespołem, wykazującym się zrozumieniem i zaangażowaniem – stało się kluczem do sukcesu… Sukcesu bycia dla czytelnika „drugim domem”. Takim sukcesem dzisiaj zdecydowanie może poszczycić się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie, która nie tylko propaguje czytelnictwo, ale również angażuje lokalną społeczność w szeroko rozumiane życie kulturalne. A wszystko zaczęło się 26 grudnia 1949 roku…
… kiedy Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie rozpoczynała swoją działalność. W pierwszych latach działania korzystało z niej trzynastu czytelników. Kierownikiem ówczesnej Biblioteki Miejskiej była Gabriela Słomczyńska, a od 1953 roku funkcję tę objęła Lucyna Glińska, która z placówką związana była przez kolejne trzydzieści lat. Do roku 1959 biblioteka zajmowała tylko jeden lokal w budynku ówczesnego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przy ul. Poznańskiej 6. Od 1959 do 1981 roku biblioteka mieściła się w trzech pokoikach o powierzchni 55 m kw. przy ul. gen. Świerczewskiego 4, gdzie bezpośredni dostęp do książek dla czytelników był bardzo ograniczony, a warunki pracy bibliotekarza bardzo trudne. Kolejne lata przyniosły zmiany. W dniu 4 maja 1981 roku nastąpiło uroczyste przekazanie odremontowanego i zmodernizowanego budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy przy ul. Poznańskiej 6 (obecnie ul. ks. Prymasa Wyszyńskiego). Całość pomieszczeń zajmowana była w okresie powojennym przez władze administracyjne miasta, a w ostatnim czasie w tym miejscu mieścił się Urząd Miasta i Gminy. Dzięki troskliwości Aleksandry Sawilskiej – Naczelnika Miasta i Gminy i Mieczysława Buszkiewicza – Przewodniczącego Rady Narodowej budynek ten został poddany całkowitej modernizacji, łącznie z dobudowaniem części biurowo – socjalno – magazynowej. Wiele zapału, energii i serca włożyła w całość działań organizacyjno – technicznych Helena Tomczak, ówczesna kierowniczka biblioteki, która była także pomysłodawczynią przeniesienia biblioteki do tego obiektu. W latach 1991 – 2010 dyrektorem biblioteki była Maria Maćkowiak, a od 2010 roku funkcję dyrektora pełni Lilianna Dorodzała – Kowalewska.Dzisiaj Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Czerniejewie odwiedza440 – 450 czytelników, filię czerniejewskiej placówki w Żydowie -nieco ponad 200 czytelników. Jednak w gminie Czerniejewie, podobnie zresztą jak w wielu innych gminach, biblioteka nie pełni tylko i wyłącznie funkcji stricte bibliotecznych. Te placówki na terenie całego kraju zaczynajądodatkowo pełnić funkcję swoistego rodzaju ośrodków kultury, w Czerniejewie tym bardziej – bowiem tutaj ośrodka kultury nie ma. I tak w istocie jest. Czerniejewska książnica obok typowej popularyzacji czytelnictwa, podejmuje też mnóstwo działań dodatkowych, m.in. spotkań, zajęć, warsztatów, projektów czy imprez cyklicznych, które angażują lokalną społeczność w szeroko rozumiane życie kulturalne. – Ludzie mają coraz mniej czasu na czytanie. Niezależnie od tego, staramy się robić wszystko, żeby tych czytelników było więcej, żeby ludzi oswajać z biblioteką, żeby promować bibliotekę i żeby nasi czytelnicy wiedzieli, że nie jesteśmy tylko i wyłącznie od pilnowania i od wydawania książek do domu, tylko też od różnych innych rzeczy. Nie przestaniemy działać, nie ma takiej opcji – podkreśla Lilianna Dorodzała – Kowalewska.
 Jubileusz 70 – lecia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie obchodziła 18 grudnia. Wraz z kadrą czerniejewskiej placówki świętowało wielu gości, m.in. władze samorządowe Czerniejewa w osobach burmistrza Tadeusza Szymanka i Jana Kulpińskiego – przewodniczącego Rady Miasta i Gminy oraz czerniejewskich radnych, a także pracownicy miejscowego urzędu, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i ośrodków, organizacji i stowarzyszeń. Obecni byli również ci, którzy pracowali na współczesny wizerunek biblioteki – emerytowani pracownicy, a także ci, bez których dzisiaj książnica nie mogłaby istnieć – czytelnicy. Tego dnia nie zabrakło wspomnień, sięgających aż do 1949 roku, a także przedstawienia aktualnej oferty placówki: zarówno głównego ośrodka w Czerniejewie, jak i filii w Żydowie.  Wyłoniono również laureatów konkursu czytelniczego zorganizowanego przez książnicę. Podczas takiego spotkania nie mogło zabraknąć podziękowań, życzeń oraz gratulacji i – jak na jubileusz przystało – urodzinowego tortu. Obchody zwieńczył występ Zespołu Muzyki Dawnej „Huskarl”. W części mniej oficjalnej przybyli na uroczystość goście zostali zaproszeni na poczęstunek.
KINGA STRZELEC