Shadow

78. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

W środę, 14 lipca przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział Gniezno wraz z zaproszonymi gośćmi m.in. przedstawicielami parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwa i mieszkańców miasta uczcili rocznicę rzezi wołyńskiej.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. w kościele farnym, której przewodniczył ks. kan. Maciej Lisiecki. Następnie uczestnicy oddali hołd pomordowanym w rzezi wołyńskiej przy tablicy pamiątkowej, która znajduje się przy kościele. W krótkim wystąpieniu o ludobójstwie wołyńskim w okresie od lutego 1943 roku do lutego 1945 roku, podczas którego nacjonaliści ukraińscy dokonali masowych mordów na ludności polskiej, ukraińskiej, żydowskiej, czeskiej, rosyjskiej i ormiańskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przypomniał Janusz Sekulski, prezes TMLiKPW. Historycy szacują, że zginęło około 50-60 tysięcy Polaków.
W obchodach rocznicowych udział wzięli m.in. w imieniu senatora Pawła Arndta dyrektor biura Łukasz Kaszyński, w imieniu starosty Piotra Gruszczyńskiego nieetatowy członek zarządu Danuta Winiarska, w imieniu prezydenta Gniezna jego zastępca Michał Powałowski, w imieniu Rady Powiatu radny Radosław Sobkowiak, a w imieniu Rady Miasta przewodniczący Michał Glejzer oraz ks. kan. Jan Szrejter. Przybyłe delegacje pod tablicą złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Na zakończenie uroczystości wszyscy odśpiewali Rotę. Uroczystość poprowadził Marian Kaźmierczak, a o oprawę muzyczną zadbał organista Andrzej Joras. (bk)