Shadow

8- Ogólnopolska promocja książki Mariusza Borowiaka z rodzinnym, w morskim klimacie piknikiem w „eSTeDe”

Samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie zapraszają na niezwykłe wydarzenie kulturalne, promocję książki „Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne” autorstwa wybitnego marynisty, dziennikarza i pisarza morskiego Mariusza Borowiaka. Wydarzenie – spotkanie autorskie z „wodowaniem książki” rozpocznie się o godzinie 16, w sobotę 9 września w sali widowiskowej Centrum Kultury „eSTeDe” w Gnieźnie. Natomiast od godziny 17 organizatorzy zapraszają na piknik rodzinny z muzyką na żywo, podczas którego wystąpi „Szkocka Trupa”, prezentująca repertuar związany z tematyką morską.
Kim jest bohater autorskiego spotkania? To urodzony w Gnieźnie, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Autor ponad 100 książek (także w języku angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie ponad 250 000 egzemplarzy. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów w kraju i za granicą. Współpracownik magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Polska Zbrojna Historia”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w okresie II wojny światowej. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016 oraz wyprawy The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych). Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”. Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. W wydawnictwie „Stara Szuflada” ukazały się: „Waleczny. Opowieść o morskim Wołodyjowskim”, „Stawiacz min ORP Gryf 1934-1939”, „Dywizjon Ćwiczebny i Dywizjon Minowców 1921-1939”, „Komandor Kanafoyski i Oddział Wydzielony „Wisła” w 1939 r.” oraz z P. Wytykowskim „U-Booty Hitlera w Ameryce Południowej. Prawdziwa historia”.
Książka to zbiór ponad 100 krótszych albo dłuższych szkiców historycznych i współczesnych poświęconych związkom Wielkopolski z morzem na przestrzeni od X do XX wieku. Wielkopolska jest obszarem, który od innych terenów Polski wyodrębnia szereg rozmaitych, ważkich czynników, m.in. decydująca jego rola w procesie kształtowania się państwa, odmienności w strukturze gospodarczej i społecznej, pewne różniące od innych regionów cechy geograficzne i jego granice administracyjne. Z punktu widzenia niezorientowanego w temacie czytelnika, pojawia się tu bowiem bardzo ważne pytanie: – gdzie równinna kraina zwana Wielkopolską, a gdzie morza i oceany? Jak się jednak okazuje, Wielkopolanie od najdawniejszych czasów byli ciekawi otaczającego ich świata i czynili to z bardzo różnych pobudek. Jest to pierwsze tego typu opracowanie, które ukazuje sylwetki polskich ludzi morza pochodzących z Wielkopolski, dzieje statków i okrętów noszących nazwy Poznania oraz innych miast, rzek i jezior Wielkopolski. Książka przybliża także zasługi przedsiębiorstwa armatorskiego „Biały Orzeł”, roli Poznania w rozwoju naszej współczesnej gospodarki morskiej i tym podobnym zagadnieniom. Praca, choć oparta na źródłach archiwalnych i literaturze przedmiotu, ma charakter popularny i utrzymana jest w bardzo przystępnej formie. Bohaterowie niniejszej książki żyli z morza i dla morza. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny
Piknik rodzinny w morskim klimacie rozpocznie się ok. godziny 17. W programie m.in. koncert muzyki szantowej „Moje ukochane…” w wykonaniu „Szkockiej Trupy”, gry i zabawy, które poprowadzą aktorzy z „Teatru za miastem”, warsztaty rękodzieła dla dzieci, wyśmienita grochówka. Na stoisku będzie można również kupić w promocyjnej cenie premierową książkę Mariusza Borowiaka i inne tytuły autora wydane w Wydawnictwie „Stara Szuflada”. Patronat honorowy nad imprezą objął starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński. Wstęp wolny! (okz)