Shadow

A jednak! Finał Akademii Gitary w gnieźnieńskiej katedrze

I znowu sierpień wypełniony zostanie gitarowym brzmieniem. To właśnie Akademia Gitary po raz trzynasty (jak zapowiadano dwunasta edycja miała być ostatnią) realizowana będzie przez tydzień i to w różnych miejscach kraju. To maraton muzyczny poświęcony gitarze i muzyce klasycznej (ale nie tylko) w Polsce. Projekt wypełniony zostanie wieloma gatunkami muzycznymi, a sam festiwal stwarza niezwykły, twórczy klimat i miejsce spotkania dla mieszkańców Wielkopolski oraz kraju, turystów i miłośników muzyki z gitarzystami z wielu krajów.
 Festiwal za każdym razem odkrywa i promuje różne miejsca – od kościołów, po różne sale koncertowe. Tym razem hasłem przewodnim festiwalu jest „Viva La Guitarra!”. Nie inaczej będzie w Gnieźnie, gdzie zaplanowano tylko jedno wydarzenie muzyczne, ale jakie! (21 sierpnia). W tym roku festiwal zainaugurowany zostanie 15 sierpnia w Poznaniu na Starym Rynku występem Gitarsów.pl podczas 14. Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, a początek występu o godzinie 18 (wstęp wolny). Natomiast podczas finału, 21 sierpnia festiwalowa publiczność w archikatedrze gnieźnieńskiej wysłucha koncertu Łukasza Kuropaczewskiego (gitara, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Uniwersytetu w Grazu) oraz Avi Avitala (jeden z najważniejszych mandolinistów muzyki współczesnej, pierwszy solista solowy, który nagrywa wyłącznie z Deutsche Grammophon; ukończył Akademię Muzyczną w Jerusalem i Konserwatorium Cesara Polliniego w Padwie). Koncert rozpocznie się o godzinie 19 (wstęp wolny).
Łukasz Kuropaczewski podsumowując dotychczasowe 12 edycji Akademii Gitary powiedział: – To 12 lat zaszczepiania wśród publiczności muzyki klasycznej i taka była misja tego wydarzenia, by pomóc muzyce klasycznej cały czas istnieć. Żyjemy w czasach, kiedy ludzie potrzebują coraz mniej wszelakiej kultury. Takie wydarzenia są w pewnym sensie też edukacyjne, uczą kolejne pokolenia doceniania prawdziwej sztuki, która jest tworzona z pasji, dzięki talentowi i pracy. Teraz wszystko tworzą maszyny i zapomina się, że to człowiek jest na szczycie tego wszystkiego. Komputer nigdy nie zastąpi prawdziwego kompozytora czy wykonawcy. To część naszej misji. Więcej informacji na temat tego wydarzenia, które zakończy się 22 sierpnia w poznańskiej farze na www.akademiagitary.pl
JAROSŁAW WALERCZAK