Shadow

A na fyrtlu powiedzieli, czyli warsztaty gwarowe dla dzieci

Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. Tradycja to nie tylko słowo, ale cała przeszłość każdego narodu. A to właśnie dzieci są kolejnym ogniwem w łańcuchu tradycji, która jeśli ma przetrwać, potrzebuje kontynuacji.
Jednym z elementów tradycji jest język, jakim posługiwali się dziadkowie. Gwara to dziedzictwo, które należy chronić, cenne dobro kulturowe o określonych walorach estetycznych. Stąd podczas *Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna FYRTEL* rozpoczęły się warsztaty gwarowe skierowane do najmłodszych prowadzone przez *Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej. *Dzieci poprzez książki, zabawy literackie, plastyczne i ruchowe oswajały  się z takimi słowami jak: pyry, heksa, kejter, klara, kielczyć się itd. A wszystko to dzięki książkom „Szneka z glancem”, „Knipka dla gzubka”; czy „Heksa na hulajpecie” czytanym głośno w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
/Festiwal Fyrtel//dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”. /(inf. prasowa)