Shadow

Adaptować, rozdzielić, ogrzać…., czyli „urzędowe” dylematy

Trzemeszeński ratusz, a właściwie jego poszczególne referaty są porozrzucane po kilku różnych budynkach miejskich. Dwa główne budynki ratusza, znajdują się jeden przy ul. Dąbrowskiego, drugi przy ulicy 1 Maja. Oba jednak są ogrzewane jedną kotłownią usytuowaną w budynku przy ul. Dąbrowskiego. Na minione obrady komisji jak i sesje Rady Miejskiej wpłynął wniosek o przeznaczenie środków na sporządzenie dokumentacji na rozdzielenie źródeł ciepła w dwóch budynkach Urzędu Miejskiego oraz montaż instalacji gazowej w budynku przy ul 1 Maja. Wobec równoczesnych planach remontu budynku przy ul. Mickiewicza i adaptowania go na urząd, sprawa ta wywołała wątpliwości niektórych radnych.
W propozycjach zamian budżetowych rekomendowano radnym, aby na dokumentację przeznaczyć 9 500 złotych. Natomiast kwota 110 500 zł miałaby być przeznaczona na realizację zadania w przyszłym roku. Jeszcze na posiedzeniu komisji 21 września m.in. radny Kacper Lipiński pytał, czy taki wydatek jest celowy, kiedy planowana jest adaptacja budynku po szkole zawodowej przy ul. Mickiewicza na urząd. – Jednym z argumentów na modernizację budynku przy ul. Mickiewicza była możliwość sprzedania pozostałych obiektów, co w znacznej mierze miało zwrócić koszty inwestycji – przypomniał K. Lipiński.Podobne wątpliwości miał Benedykt Nitka, przewodniczący Rady Miejskiej. Wskazywał on ponadto, że budynek przy ul. 1 Maja nie jest ocieplony. Jego zdaniem jeżeli w ogóle to by trzeba było zacząć remontować ten budynek pod kątem termomodernizacji.Dariusz Jankowski, wiceburmistrz Trzemeszna mówił, że mogą być różne rozwiązania co do budynków po urzędzie, np. przekazanie ich instytucjom kultury. Zaproponował, aby radni wstrzymali się przed opinią w tej sprawie do czasu poznania argumentów Niny Strzeleckiej, sekretarz Urzędu Miejskiego, która przygotowała tę propozycję. Już podczas sesji Rady Miejskiej 28 września Nina Strzelecka podkreślała, że już w 2018 roku sygnalizowała, że oba budynki urzędu znajdują się w opłakanym stanie technicznym. – Ciepłociąg nie był remontowany od 30 lat. Tam może się zdarzyć wszystko, jest zagrożenie, że ulegnie on awarii i nie będzie możliwości tym ciepłociągiem ogrzewać budynku przy ul 1 Maja. Chodzi o to, aby z cokolwiek zacząć. Jeśli się wydarzy coś nieprzewidywalnego, to wtedy będzie sprawa awaryjna i tak będziecie się państwo spotykać i dyskutować co robimy. Dokumentacja jest potrzebna, żeby w przyszłym roku szukać na ten cel jakiegoś dofinansowania – mówiła. Odniosła się co do planów adaptacji budynku przy Mickiewicza. – Co się stanie, jeśli nie będzie nas stać po przetargu na ten wydatek? – pytała retorycznie.
Cześć radnych nadal miała wątpliwości, czy należy inwestować w dwa możliwe rozwiązania lokalizacji urzędu. Ostatecznie radni opowiedzieli się za daniem zielonego światła dla modernizacjibudynku przy ul. 1 Maja, już po wyjaśnieniu się co do przetargu na adaptację budynku Mickiewicza 33. Ma to odbyć się prawdopodobnie w marcu 2023 roku.
RENATA PAŁUCKA