Shadow

Arkady – to imię zobowiązuje do podróży


Dom Kultury w Trzemesznie przygotował kolejne ciekawe spotkanie z cyklu „Cafe Kultura”. Tym razem gościem specjalnym był Arkady Radosław Fiedler, podróżnik, pisarz i muzealnik, syn podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera.
Arkady Radosław Fiedler prowadzi z bratem muzeum swego sławnego ojca w Puszczykowie niedaleko Poznania, gdzie można zobaczyć m.in. kopię piramidy Cheopsa w skali 1:23 oraz naturalnej wielkości kopię żaglowca Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Gość „Cafe Kultura” brał udział w sześciu wyprawach wraz z ojcem, a po jego śmierci kontynuuje podróżnicze pasje. Odwiedził m.in. Peru, Boliwię, Ekwador i Meksyk. Podczas spotkania 6 kwietnia w Trzemesznie mówił o swojej ostatniej wyprawie „Ekspedycji Amazońskiej śladami Arkadego Fiedlera”, jaką odbył pod koniec 2015 roku.
Ekspedycja była hołdem dla osiągnięć Arkadego Fiedlera, który jako podróżnik i pisarz był i nadal jest dla wielu pokoleń inspiracją do własnych przedsięwzięć. Zorganizowano ją 80 lat od chwili pierwszego wydania książki „Ryby śpiewają w Ukajali”, będącej zapisem ówczesnej amazońskiej rzeczywistości i symbolem sukcesu pisarskiego Arkadego Fiedlera. Uczestnikami tej wyprawy byli: Arkady Radosław Fiedler, Mileniusz Spanowicz – zoolog, fotograf związany pracą dla Wildlife Conservation Society, Paweł Leszek Klepka – geodeta, działacz sportowy, prezydent Unii Wielkopolan, Rafał Konieczny – uczestnik wielu wypraw archeologicznych i przyrodniczych do Amazonii oraz Tomasz Siuda – fotograf, artysta.
Podczas spotkania autor takich książek jak „Majowie reaktywacja” czy „Dolina stuletnich młodzieńców” barwnie opowiadał o swojej rodzinie, przygotowaniach do wyprawy oraz o pobycie w amazońskiej puszczy. Opowieści towarzyszyły zdjęcia z tej niezwykłej podróży.(kar)