Shadow

Bana w połowie sezonu

Z wyremontowanego drugiego peronu na dworcu Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej można wsiadać do ciuchci, by ruszyć w podróż retro do stacji Jelonek. Jak zapewnia Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, ten sezon turystyczny na wąskim szlaku potrwa do końca września. Przypomnijmy, że od pierwszego sierpnia otworzono nowy sezon, by jeździć z Gniezna do stacji Jelonek i z powrotem.
Zaczęliśmy jeździć od 1 sierpnia. To już miesiąc i jesteśmy zadowoleni z uruchomienia i liczby osób przewożonych GKW. Frekwencja jest bardzo dobra. Do tej pory przewieźliśmy 1200 osób. To trzy kursy w sobotę i trzy kursy w niedzielę. Wszystkie miejsca siedząc zajęte – 50 miejsc na jeden kurs. We wrześniu może ta frekwencja będzie mniejsza, ale i tak jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych przejazdów. Bilet kosztuje 5 złotych – normalny w jedną stronę i 3 złote dla młodzieży za okazaniem legitymacji szkolnej. Dzieci poniżej siódmego roku jeżdżą ciuchcią bezpłatnie. Założeniem było uruchomienie kolejki po dłuższym czasie jej nieobecności na żelaznym szlaku. Najważniejszy i najdroższy był remont torowiska z Gniezna do miejscowości Jelonek. W tym roku z założenia mówiliśmy, że trzeba poprawić infrastrukturę na samym dworcu w Gnieźnie. Zrobiliśmy peron drugi, który został całkowicie wyremontowany, umocniony, położona została kostka brukowa. Wsiadanie do wagonów jest już bezpieczne, gdyż w zeszłym roku obrywały się nasypy, burty peronowe. Nasi turyści, mogą więc bezpiecznie wsiadać do wagonów, które odjeżdżają właśnie z peronu drugiego. Wymieniliśmy też instalację elektryczną w budynku wagonowni, gdzie naprawiamy i dokonujemy przeglądy wagonów.
Przejazdy miały odbywać się od początku maja, ale z uwagi na koronawirusa ruszyły one z początkiem sierpnia. Z uwagi na to, że było mniej kursów, może wyremontujemy jeden wagon. Mamy 4 lokomotywy spalinowe, przy czym jedna została zniszczona przez pożar. Jedna z nich jest w wypożyczeniu w Środzie Wielkopolskiej do końca roku. Mamy 2 odkryte wagony. Po naprawie wagonu krytego, jeszcze we wrześniu powinien wrócić on na wąski szlak. Chcielibyśmy, jeśli będą pieniądze, wyremontować torowisko do Niechanowa. Przedłużenie tego odcinka do Niechanowa podniesie walory turystyczne tych przejazdów. W soboty i niedziele wąskotorówka wyjeżdża z Gniezna o godzinach: 12, 13 i 14 – poinformował szef powiatowej komunikacji, W. Krawczyk. Z uwagi na epidemię przypominamy, że podczas przejazdów wykorzystywane będą tylko miejsca siedzące. Pamiętać trzeba o maseczkach, natomiast przewoźnik podczas przejazdów musi zadbać o dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk. JAROSŁAW WALERCZAK