Shadow

Bartosz Smektała nowym królem żużla w Gnieźnie

Zazwyczaj turniej ten zwieńczał kolejne sezony. W tym roku był oficjalnym otwarciem zmagań w I stolicy Polski. Z powodu silnego wiatr było przenikliwie zimno, stąd też na trybunach zasiadło niespełna tysiąc kibiców. Ze względu na chorobę zabrakło w Gnieźnieawizowanego Norberta Krakowiaka. Zastąpił go pierwszy rezerwowyMarcel Studziński.
Trofeum bronił Paweł Przedpełski <sportowefakty.wp.pl/zuzel/pawel-przedpelski>, ale nie zdołał nawet awansować do rundy finałowej. W gronie faworytów byli także wcześniejsi królowie: Oskar Fajfer, Patryk Dudek, czy Przemysław Pawlicki. Na początku zawodów wydawało się, że koronę może wywalczyć Michael Jesper Jensen. To on po dwóch kolejkach startów był jedynym niepokonanym, wygrywając z Przedpełskim i Pawlickim w wyścigu II oraz nie dając szans Dudkowi w biegu V.Nowa nawierzchnia gnieźnieńskiego toru sprzyjała ustanawianiu dobrych czasów, które po przebudowie toru uznawane są za nowe rekordy. Szkoda tylko, że silny wiatr sporo nawiezionej mączki wywiał poza trybunę na pierwszym wirażu. Trzeba jednak przyznać, że warunki torowe sprzyjają obecnie ciekawejrywalizacji. Do takiej doszło między innymi w bratobójczym pojedynku żużlowców gnieźnieńskich w wyścigu X. Najpierw na prowadzeniu był Zbigniew Suchecki, później wyprzedził go Michael Jesper Jensen, a pod koniec trzeciego okrążenia na czoło wysunął się Oskar Fajfer, który ostatecznie zwyciężył. Ciekawy pojedynek stoczyli też w wyścigu XIII dwaj faworyci: Patryk Dudek i Przemysław Pawlicki. Ostatecznie lepszym okazał się wychowanek Falubazu, który w tym roku bronił będzie barw Apatora. Bardzo emocjonujący był pierwszyz wyścigów półfinałowych. Wprawdzie dysponując najlepszą reakcją startową Bartosz Smektała prowadził niezagrożony, ale za jego plecami Zbigniew Suchecki dzielnie odpierał ataki Patryka Dudka i wydawało się, że reprezentant gospodarzy nieoczekiwanie awansuje do finału.Tymczasem zawodnik Apatora wprawdzie odpuścił na czwartym okrążeniu, ale gnieźnianina na ostatnim wirażu zdołał wyprzedzić Mathias Nielsen.
Drugi półfinał pewnie wygrał Oskar Fajfer i wydawało się, że to on sięgnie po raz drugi po koronę Bolesława Chrobrego. Niestety, w finale gnieźnianin wyraźnie przegrał start i nie był w stanie dogonić rywali. Znakomitą końcówkę zawodów miał Bartosz Smektała. Zawodnik Włókniarza Częstochowa startując po raz kolejny z trzeciego pola wygrał zmagania pokonując klubowego kolegę Kacpra Worynę i Mathiasa Nielsena z Arged Malesa Ostrów Wielkopolski. Królewska koronacja odbyła się uroczyście w asyście wojów z Grupy Pobiedziska. O średniowieczną oprawę zadbały też Państwowe Stado Ogierów w Gnieźnie i JUKS Kłusak, dzięki któremu nowy król mógł odbyć konną przejażdżkę.
*Po zawodach powiedzieli:*
*Bartosz Smektała:*– Było tu dziś strasznie zimno. Gorzej niż na turniejach gwiazdkowych w grudniu. Nie liczyłem na zwycięstwo. Raczej traktowałem te zawody, jako pewien etap przygotowań do sezonu ligowego. Cieszę się jednak z tej wygranej i dobrze spisującego się sprzętu. To pozytywnie nastraja przed sezonem.
*Zbigniew Suchecki:*– Byłem tak blisko awansu do finału. Tak mi szkoda. Zabrakło naprawdę niewiele. Pocieszający jest fakt, że z biegu na bieg poznaję ten tor coraz lepiej i coraz łatwiej mi się jeździ. Nawierzchnia wymaga jeszcze trochę pracy. Przy wyjściu z pierwszego wirażu i trochę też na drugim porobiły się takie koleiny, które powodowały, że kiedy się w nie wpadło to od razu motocykl dostawał niesamowitego przyspieszenia i to mogło być niebezpieczne.
*KLASYFIKACJA:*
1. Bartosz Smektała (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) 16 (3,1,3,0,3,3,3) + 1 miejsce w finale 2. Kacper Woryna (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) 13 (1,2,2,3,1,2,2) + 2 miejsce w finale 3. Matias Nielsen (Arged Malesa Ostrów) 11 (2,1,1,2,2,2,1) + 3 miejsce w finale 4. Oskar Fajfer (Aforti Start Gniezno) 16 (2,2,3,3,3,3,0) + 4 miejsce w finale 5. Michael Jepsen Jensen (Aforti Start Gniezno) 13 (3,3,2,1,3,1) + 3 miejsce w półfinale 6. Zbigniew Suchecki (Aforti Start Gniezno) 9 (2,0,1,3,2,1) + 3 miejsce w półfinale 7. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń) 14 (3,2,3,3,3,0) + 4 miejsce w półfinale 8. Przemysław Pawlicki (ZOOleszcz GKM Grudziądz) 7 (1,3,1,2,d,d) + defekt w półfinale 9. Frederik Jakobsen (ZOOleszcz GKM Grudziądz) 6 (0,3,0,1,2) 10. Ernest Koza (Aforti Start Gniezno) 6 (3,1,2,u,0) 11. Oliver Berntzon (Arged Malesa Ostrów) 6 (1,d,3,d,2) 12. Szymon Szlauderbach (Aforti Start Gniezno) 6 (1,3,1,0,1) 13. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apator Toruń) 6 (2,2,0,1,1) 14. Philip Hellstroem-Baengs (Aforti Start Gniezno) 4 (0,1,0,2,1) 15. Marcel Studziński (Aforti Start Gniezno) 3 (0,0,2,1,0) 16. Kevin Fajfer (SpecHouse PSŻ Poznań) 2 (0,0,0,2,0) 17. Mikołaj Czapla (Aforti Start Gniezno) 0 (NS)
NCD w wyścigu XXIIuzyskał OSKAR FAJFER– 63,94 s (NRT). Remigiusz Substyk z Solca Kujawskiego. Widzów około 1000.
*RADOSŁAW KOSSAKOWSKI*