Shadow

„Bez stresu – spacerem po zdrowie”, czyli wirtualna przechadzka po gnieźnieńskim szpitalu

To kolejny krok w kierunku poprawy komfortu pacjentów, który dodatkowo ma pomóc w walce ze stresem, związanym z hospitalizacją i oswoić lęk przed szpitalem – właśnie dlatego przygotowana została aplikacja wirtualnego spaceru po Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Oficjalna prezentacja tego nowatorskiego rozwiązania nastąpiła we wtorek, 30 stycznia w Centrum Kultury „Scena To Dziwna”, podczas konferencji pn. „Bez stresu – spacerem po zdrowie”, zorganizowanej przez Szpital Pomnik Chrztu Polski i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.
Jak informują organizatorzy konferencji, Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że zaledwie 40% społeczeństwa wykonuje w ciągu roku badania laboratoryjne. Podobne tendencje obserwuje się w przypadku odkładania na później planowanej hospitacji, bądź zabiegu. Zdaniem psychologów winny jest strach, a odłożenie w czasie procesu leczenia może mieć poważne konsekwencje. I właśnie o tym mówiono podczas I Konferencji „Bez stresu – spacerem po zdrowie”. – W momencie, gdy lekarz podejmuje decyzję o tym, że mamy być w szpitalu, zawsze pojawia się jakiś element stresu, obawy i strachu. To, co dzisiaj proponujemy dla mieszkańców naszego powiatu i nie tylko, bo ten szpital staje się już szpitalem o charakterze regionalnym, to zniwelowanie tych odczuć. Chcemy, żeby pacjent, który przyjdzie do naszego szpitala, poznał kadrę i warunki, a także by zobaczył, że to, co ma się tam wydarzyć, wcale nie jest niewiadomą, że jest to rzecz z którą może się zapoznać – mówił Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego, oficjalnie otwierając spotkanie w „eSTeDe”. – Walka ze stresem związanym z hospitalizacją jest kwestią, którą należy traktować priorytetowo. Szpital Pomnik Chrztu Polski przedstawia nam dzisiaj nowoczesne narzędzie, które nie tylko pomaga w oswajaniu z przyszłą wizytą w szpitalu, ale także stanowi ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej w naszym regionie – dodał starosta. Ideę i założenia projektu przedstawił Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Jak poinformował, aplikacja wirtualnego spaceru po gnieźnieńskim szpitalu pozwala na zapoznanie się z topografią, wyposażeniem i personelem placówki. Wirtualną przestrzeń szpitala wzbogacono o interaktywne punkty, pozwalające między innymi uzyskać informacje o oddziale, wypełnić ankietę satysfakcji, a nawet prześledzić etapy czekającego pacjenta zabiegu. – Nasz szpital został zeskanowany w taki sposób, że pacjent może przed hospitalizacją go sobie zwiedzić i zajrzeć w każdy kąt, tak żeby oswoić się z tym miejscem zanim do niego trafi. Dodatkowo nagraliśmy też filmy, które pokazują pracę wszystkich naszych komórek, filmy z naszymi lekarzami, ordynatorami i oddziałowymi, którzy opowiadają o swoim oddziale, a także filmy ukazujące jak przebiegają najbardziej stresujące procedury, tj. zabieg operacyjny, czy wizyta na SOR – poinformował dyrektor Grzegorz Sieńczewski, dodając że dodatkowo w aplikacji zostały opisane wszystkie sprzęty, znajdujące się w szpitalu, a także udostępnione dokumenty z którymi pacjent będzie mieć styczność w trakcie hospitalizacji, m.in. wzór zgody na badanie oraz formularz kontaktowy, poprzez który można np. zapytać o szczegółowe kwestie związane z planowanym zabiegiem; w aplikacji udostępniony został też numer telefonu do szpitalnego psychologa, z którym każdy może porozmawiać o swoich obawach w związku z planowaną hospitalizacją.
Co ważne, projekt jest poddawany szerokim konsultacjom społecznym, do których zaproszono m.in. do szkoły i przedszkola, domy seniora, osoby niepełnosprawne, studentów kierunków medycznych, a także personel innych placówek medycznych. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój aplikacji, który przewiduje: rozbudowę spaceru o kolejne budynki, aktualizację treści edukacyjnych i profilaktycznych, publikację nowych filmów i artykułów oraz bieżące reagowanie na potrzeby pacjentów. Podczas konferencji dyrektor Grzegorz Sieńczewski poinformował, że mimo iż projekt dopiero się rozpoczął, już ma wielu partnerów, to m.in. samorządy, instytucje oraz fundacje – w tym także ogólnopolskie, które wspierają realizację przedsięwzięcia, propagując ją wśród społeczeństwa. Po wystąpieniu dyrektora uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do odbycia wspólnego, wirtualnego spaceru po Szpitalu Pomnik Chrztu Polski, czyli mogli w praktyce zobaczyć, jak taki spacer przebiega i na czym w istocie polega.
W ramach konferencji odbyły się także dwie prelekcje, przygotowane przez specjalistów ze Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Lekarz Mateusz Hen, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa opowiedział o konsekwencjach odwlekania wizyty w szpitalu. – Dlatego, że pacjenci najczęściej odczuwają strach przed pobytem w szpitalu, podejmują najgorszą z możliwych decyzji, czyli odwlekanie leczenia. Jest wiele chorób, w których czas ma decydującą rolę, jeżeli chodzi o efekt tego leczenia i przeciągnięcie poza ten punkt przegięcia, który nam, lekarzom, umożliwia leczenie, niestety sprawia, że pacjentowi nie możemy już definitywnie pomóc. (…) Najgorszą konsekwencją, która przytrafia się pacjentom, jest po prostu śmierć. Jest wiele chorób, które diagnozujemy w naszym szpitalu i w naszych ambulatoriach, gdzie czas ma kluczowe znaczenie; tu chodzi głównie o choroby nowotworowe: przegapienie właściwego momentu leczenia, niestety powoduje, że pozostaje nam tylko leczenie paliatywne i tak naprawdę, co również w naszym szpitalu robimy, asysta przy śmierci naszego pacjenta. Wszystkie nasze działania mają na celu, żeby tej sytuacji uniknąć. To wymaga świadomości i przełamania lęku: najpierw przed diagnostyką, a później przed leczeniem – mówił lek. med. Mateusz Hen, podkreślając że realizowany przez szpital projekt ma na celu sprawienie, by pacjent mógł oswoić strach przed szpitalem i z pełną świadomością poddać się zabiegom.
Psycholog Monika Burchard mówiła o tym, w jaki sposób wirtualny spacer może przyczynić się do oswajania lęku przed hospitalizacją, samą aplikację nazywając wprost: wspaniałą i wartościową. – To, co generuje w pacjentach lęk, to jest przede wszystkim niewiedza i niepewność co do tego, co na nich będzie czekać w szpitalu, jakie procedury będą wykonane, z czym to się będzie wiązało, jakie będą skutki uboczne leczenia i w jaki sposób sobie z nimi radzić. Wszelkie informacje, które możemy pacjentom dostarczyć przed hospitalizacją, będą działać łagodząco w ich lęk. Dla pacjentów bardzo często niepewność jest dużo cięższa do zniesienia, niż najgorsza informacja. W związku z tym warto zachęcać pacjentów do zapoznania się ze szpitalem jeszcze w domu, żeby oswoili się z tą przestrzenią, żeby wiedzieli czego się spodziewać, ale też żeby wcześniej mogli sobie przygotować na przykład pytania, które pomogą im załagodzić ten lęk i przygotować się odpowiednio do pobytu w szpitalu – mówiła psycholog, podkreślając że wirtualny spacer jest bardzo ważnym źródłem wsparcia informacyjnego.
Innowacyjny projekt Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie zyskuje na popularności i zbiera same pozytywne opinie. Informacja o tym, że po gnieźnieńskim szpitalu można odbyć wirtualny spacer, przekazywana była w mediach ogólnopolskich, a dyrektor Grzegorz Sieńczewski otrzymał podziękowania i gratulacje od Ewy Kopacz, posłanki do Parlamentu Europejskiego, która w liście wskazuje m.in., że Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie „zrobił wielki krok dla dobra Pacjentów, uruchamiając jako pierwszy publiczny szpital w Polsce aplikację z Wirtualnym Spacerem. (…) To innowacyjne podejście do opieki zdrowotnej! Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie kreuje nowy standard opieki, który stawia Pacjenta w centrum uwagi i daje mu możliwości lepszego zrozumienia procesu leczenia” – pisze Ewa Kopacz. Warto zauważyć, że nie pierwszy raz gnieźnieńska lecznica wychodzi poza obszar swojej podstawowej działalności, zdecydowanie przekraczając jej granice. Przypomnijmy, niedawno miejscowy Oddział Noworodków i Wcześniaków dołączył do innowacyjnego programu „Oko na malucha” – to inicjatywa, dzięki której rodzice noworodków mogą pozostawać w stałym kontakcie ze swoimi dziećmi, obserwując je przez kamery umieszczone nad inkubatorami. To oznacza jedno: Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie rozumie potrzeby pacjentów, potrafi odnaleźć się w XXI wieku i sukcesywnie – z korzyścią dla obydwu stron – wykorzystywać nowoczesne technologie. Wirtualny spacer dostępny jest m.in. na stronie internetowej szpitala.
KINGA STRZELEC