Shadow

Bezrobocie rośnie, ale wolniej niż przypuszczano

W całej Polsce stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1% – podaje GUS. Bezrobocie rejestrowane w porównaniu do maja wzrosło zatem o 0,1%. To mniej niż prognozowali bankowi ekonomiści. W Wielkopolsce bezrobocie na koniec czerwca kształtowało się na poziomie 3,7%. Tu również wzrost wyniósł w miesiąc 0,1%.
Niedawno spłynęły z urzędów statystycznych dane o bezrobociu za czerwiec 2020 roku. To istotne dane mówiące o sytuacji na rynku zatrudnienia (i stanu gospodarki) w czasie pandemii koronawirusa. O ile marzec był pierwszym miesiącem walki i zamrożenia gospodarki, o tyle dane z trzech kolejnych pełnych miesięcy nowej sytuacji sanitarnej, mówią już więcej. – Wzrost krajowej stopy bezrobocia (z 6% w maju do 6,1-6,2% w czerwcu) jest dużo wolniejszy od założeń formułowanych na początku pandemii – zauważają ekonomiści mBanku, jednak obserwują ryzyko ciągłego wzrostu. – Nadal rośnie, choć 8% na koniec roku pozostaje scenariuszem raczej pesymistycznym. W czerwcu mogły się ujawnić pierwsze zwolnienia z marca i kwietnia dla osób z dłuższymi okresami wypowiedzenia. W danych o przeciętnym zatrudnieniu mogły być one zamaskowane powrotem innych osób do pełnych etatów. Dlatego z uwagą śledzić będziemy dane o pracujących w sektorze przedsiębiorstw – dodają w komunikacie.
Na koniec czerwca bezrobocie rejestrowane w Wielkopolsce wyniosło 3,7%. To o 0,1% więcej niż w maju i najniższy wskaźnik w Polsce. Jednak od początku pandemii (na koniec lutego) wzrosło o 0,6%. Dziś wynosi tyle, ile wynosiło na koniec 2017 roku. Od kwietnia do końca czerwca pracę w Wielkopolsce straciło ponad 5000 osób. Najgorsza sytuacja jest obecnie na wschodzie województwa i ma związek ze zwolnieniami w górnictwie w okolicach Konina. Najgorzej natomiast jest w powiecie słupeckim. Tam wskaźnik bezrobotnych stanął na wartości 8%. W powiecie gnieźnieńskim stopa bezrobocia jest wyższa od wojewódzkiej. Wyniosła na koniec czerwca 4,6% (2 360 osób) i nieznacznie spadła od maja (w czerwcu zarejestrowały się 224 osoby, wyrejestrowało 229 osób, z czego 158 z powodu podjęcia pracy). Rok temu na koniec czerwca bezrobocie było mniejsze o 0,8%. Najwięcej rejestrowanych bezrobotnych jest w przedziale wieku 25-34 lata (637 osób, w tym 420 to kobiety). (ak)