Shadow

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podsumowała 2021 rok

Każdy rozpoczynający się rok to okazja do spojrzenia wstecz i ogarnięcia wzorkiem przebytej już drogi. Warto sprawdzić jak przedstawia się krajobraz minionych właśnie sukcesów, potknięć i gdzie znajdują się miejsca wymagające większej uwagi. Ubiegły 2021 rok podsumowała właśnie Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.
W jej szeregach pojawiło się 685 nowych czytelników, z czego 158 to mali odbiorcy realizowanej w bibliotece kampanii czytelniczej „Mała książka – wielki człowiek”. Czytelnikami miejskiej książnicy jest 10 464 osób, z czego 10 003 to ci, którzy odwiedzili ją w 2021 roku przynajmniej raz. Zdecydowana większość użytkowników odwiedzających bibliotekę na co dzień to kobiety – ok 70%. Dwie najliczniejsze grupy odbiorców pod względem wieku to: 6-12 lat (22,3%) i 25-44 lat (20,5%). Łączna liczba wypożyczonych pozycji to 313 149 egzemplarzy. W tej liczbie znajdują się także pozycje, które biblioteka wypożycza za pośrednictwem wolontariuszy (to beneficjenci usługi „Książka na telefon”) oraz dzięki współpracy z Domem Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich i Zakładem Karnym w Gębarzewie (gdzie znajdują się punkty biblioteczne).
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna w roku 2021 zakupiła 4528 nowych pozycji, są wśród nich książki, audiobooki, gry i multimedia. Dużą część tego zbioru pozyskano dzięki darczyńcom – ok 55%. W ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 z MKiDN zakupiono 698 nowości (ok 17% całego zakupu). Niezwykle owocnie wyglądała działalność kulturalno-edukacyjna biblioteki. Dzięki realizacji 8 projektów grantowych, które otrzymały dofinansowanie w kwocie 338 200 zł, przeprowadzono 445 wydarzeń dla około 5700 osób. Zaproszono w sumie 30 autorek i autorów, wśród nich prof. Jerzego Bralczyka, Michała Rusinka, Filipa Springera, Ałbenę Grabowską, Jakuba Żulczyka czy Mariusza Szczygła, którzy podczas spotkań opowiadali o swojej twórczości. Zrealizowano 350 warsztatów dla różnych grup wiekowych, a także osób wykluczonych z bezpośredniego dostępu do kultury m. in. pensjonariuszy Domu Seniora „Jesienny Azyl”, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza”, uczniów przebywających w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych, czy osadzonych w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Odbyło się: sześć wernisaży wystaw, tyleż wykładów, trzy spektakle i trzy koncerty oraz slam poetycki. O historii Gniezna można było posłuchać w ramach dwóch spacerów i dzięki czterem wykładom online.
Odbył się kolejny czytelniczy piknik, który był okazją do przyznania kolejnego już wyróżnienia Przyjaciela Biblioteki „Myszki Marcysi”, które powędrowało do rąk Zosi Wróblewskiej. Część wydarzeń była rejestrowana i jest dostępna w formie online na kanale YT Biblioteki i jej profilu FB. Dzięki środkom pozyskanym z grantów powstało także nowe miejsce, które pozwala dynamicznie wkroczyć w cyfrową rzeczywistość. To Digital Kids – interaktywna sala zabaw z tabletami, laptopami, aplikacjami, robotami, i sensorycznymi zabawkami cyfrowymi. Posiada innowacyjne sprzęty: gravitraxy, ozoboty czy kontrolery Calliope Mini, które pozwalają na naukę programowania, kodowania i robotyki. Po raz kolejny gnieźnieńska książnica sprawdziła się w roli współorganizatora takich wydarzeń, jak Królewski Festiwal Artystyczny, Festiwal Literacki Preteksty, Festiwal FYRTEL, była także obecna na Prezydenckim Dniu Dziecka i Jarmarku Bożonarodzeniowym. Realizowane w ubiegłym roku projekty to tylko część oferty kulturalno-edukacyjnej miejskiej książnicy. Nie zabrakło czytelniczych spotkań, warsztatów, imprez i konkursów realizowanych pod patronatem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Te działania zresztą już doceniono. Biblioteka otrzymała za nie wyróżnienie specjalne za najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2020/2021. Warto wymienić inicjatywę o pionierskim na terenie Gniezna charakterze – klasę patronacką.
W 2021 roku przy miejskiej książnicy działały trzy kluby czytelnicze: „Apetyt na Książkę”, „Bajkopomagajki Klub Książki dla Dzieci i Rodziców” i „Klub Dyskusji o Książce”, które proponowały właściwą swoim profilom literaturę i zapraszały na rozmowy o literaturze i nie tylko. W spotkaniach można było uczestniczyć bezpośrednio i online. W połowie roku powstał także klub wolontariuszy „Książkowa brać” działających w ramach usługi „Książka na telefon”. Pozostaje jeszcze wspomnieć o przeprowadzanych w książnicy lekcjach, zajęciach i akcjach bibliotecznych, które w ubiegłym roku odbywały się w ograniczonym przez pandemię zakresie. W nowy rok zespół pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna wkracza pełni nadziei i ambitnych planów, o których będzie można wkrótce usłyszeć. (inf. prasowa)
Fot. Anna Farman