Shadow

Biblioteka tworzy wspólną przestrzeń dla dzieci i ich opiekunów

„Bajkopomagajki”, to kolejna już inicjatywa gnieźnieńskiej publicznej książnicy skierowana do najmłodszych czytelników. Jak konsekwentnie przekonują bibliotekarze, spotkanie z literaturą i książką należy zaczynać już od niemowlaka, stąd liczne propozycje dla najmłodszych wykorzystujące książeczki sensoryczne. Teraz do bogatej oferty dołącza nowy klub.
Myśląc o czytelnikach w wieku wczesnoszkolnym rozpoczynamy działalność nowego klubu, którego celem będzie popularyzowanie literatury dziecięcej, czytanie dzieciom przez rodziców oraz czytanie samodzielne przez dzieci – zdradza założenia programu Agnieszka Ziebarth, kustosz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i koordynatorka klubu. Jak przyznaje, wiedza o tym, że rozwijanie pasji czytania jest szczególnie istotne w dzieciństwie, jest powszechna. Stąd wielka w tym rola rodziców, by to czynić. – Ta pasja staje się taką „witaminą” i towarzyszy dzieciom cały czas oraz wpływa na całokształt rozwoju dziecka w przyszłości. Obecnie rodzice są zapracowani i głównym towarzyszem dzieci w ciągu dnia są często media elektroniczne. A my chcemy stworzyć przyjazną przestrzeń w bibliotece, która pomoże dzieciom i ich rodzicom w bliższym kontakcie – opowiada. Ten kontakt będzie realizowany za sprawą spotkań i warsztatów. Spotkania będą miały formę kontaktu z autorami książek dla dzieci, które dodatkowo będą wspierać animatorzy. Jak zapewnia A. Ziebarth, takie spotkania niosą wymierną korzyść. – To nie tylko edukacja, ale stworzymy sytuację, by rodzic z dzieckiem mógł być naprawdę bardzo blisko.
Literatura, na której opierać się będzie edukacyjna zabawa, to wydawnictwa z dziedzin bajkoterapii i biblioterapii. – One mogą być „plasterkiem” na pewne niedopowiedzenia, których dziecko nie rozumie. My dorośli patrzymy inaczej na świat, a dziecku możemy ten świat wyjaśnić właśnie za pomocą książek – zauważa A. Ziebarth. Klub jest adresowany dla dzieci wczesnoszkolnych i ich opiekunów. Comiesięczne spotkania będą mieć miejsce w Filii nr 9 biblioteki, na os. Orła Białego 18 (w budynku SP nr 10). Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę, 13 listopada, o godzinie 17. Partnerem wydarzenia jest BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej. (ak)