Shadow

Biblioteka w czerwcu spotyka się z czytelnikami także poza murami książnicy. „Wychodzimy w Gniezno” – cieszą się bibliotekarze

Ponownie w laboratorium Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna czytelnicy przyjrzą się „Słowu” – jako narzędziu służącemu do opisu i zrozumienia otaczającego nas świata oraz instrumentowi potrzebnemu do komunikacji. „Laboratorium słowa 2021” to spotkania autorskie, warsztaty plenerowe oraz zajęcia dla najmłodszych czytelników.
Pierwsza wiosenna konferencja prasowa Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna odbyła się jak zawsze w otoczeniu soczystej zieleni Parku Trzech Kultur. To nawiązanie do sezonu trwającego aż do jesieni, kiedy pracownicy książnicy wychodzą z pomieszczeń pełnych regałów z książkami i literaturę prezentują także w miejskich plenerach. Jest ku temu dodatkowa przyczyna. To druga już edycja niezwykłego projektu „Laboratorium słowa”, które ponownie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. – Wszystkie wydarzenia w trakcie festiwalu spaja „Słowo”. Będziemy je odmieniać w wielu przypadkach, w wielu stanach skupienia, które będą inspiracją do przeprowadzenia wielu warsztatów muzycznych, tanecznych, recytatorskich, czy z pisania kreatywnego. Nie zabraknie też spotkań autorskich z ludźmi pióra – zarówno z tymi znanymi, jaki i tymi, których chcemy przedstawić naszym czytelnikom – mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki.
Nieodłącznym atrybutem „Laboratorium słowa” jest miejski plener. Wydarzenia czytelnicze w oprawie miasta, zieleni – mają wyjątkowy smak. – Wychodzimy w Gniezno – cieszy się dyrektor. – Czekają nas spotkania na dziedzińcu Starego Ratusza, w Latarni na Wenei oraz w okresie jesiennym, już chyba uda się nam zaprosić wszystkich do naszych pomieszczeń na bardzo ciekawe cykle spotkań i warsztatów – dodaje. Program wydarzenia podzielony jest na trzy moduły wiekowe: dla najmłodszych, młodzieży i seniorów. Na projekt uzyskano środki zewnętrzne w wysokości prawie 40 tys. złotych. P. Wiśniewski nie chce jeszcze zdradzać autorów i gości specjalnych tegorocznego Laboratorium, ale zapewnia, że ich nazwiska ucieszą wielu gnieźnieńskich czytelników.
Istotnym elementem składowym „Laboratorium Słowa” są warsztaty dla najmłodszych. Prowadzone one są wspólnie z Centrum Edukacji Kreatywnej BAZA. Dedykowane one są dzieciom w wieku 0-3 lat oraz ich opiekunom. – Współpracujemy z Ewą Jaworską z gnieźnieńskiej biblioteki, która jest główną koordynatorką tego projektu i zaraża nas skutecznie czytelnictwem. Chcemy pokazać to, że dzieci już od najmłodszych lat mogą czytać razem z rodzicami, ale też pracować z książką – mówi Daria Polus z BAZY. Na zajęcia dla najmłodszych obowiązują zapisy. Plan zajęć dostępny jest na stronie internetowej biblioteki. ALEKSANDER KARWOWSKI