Shadow

Bieg Europejski wygrał z pandemią

W miniony weekend odbył się w Gnieźnie XVIII Bieg Europejski.Na dystansie 4 pętli wokół jeziora Winiary rywalizowało niemal 800 zawodniczek i zawodników. Kolejnych 400 ma jeszcze czas, aby do 18 czerwca pokonać 10 kilometrów w dowolnym miejscu i przesłać elektroniczny zapis biegu organizatorom.
Obostrzenia wymusiły na organizatorach wprowadzenie szeregu zmian. Przede wszystkim konieczne było wyznaczenie trasy poza śródmieściem. Zdecydowano się na deptak wokół jeziora Winiary, który ma nieco więcej niż 2,5 kilometra. W sumie trasa XVIII Biegu Europejskiego miała około 10 150 metrów. Dlatego organizatorzy zdecydowali, że prowadzona będzie osobna klasyfikacja dla tych, którzy pobiegną na tej trasie i osobna dla uczestniczących w biegu na innych trasach. Na starcie położonej w okolicach plaży nad jeziorem Winiary można było pojawić się o dowolnej porze począwszy od g. 10 w sobotę, 29 maja, ale tak, aby ukończyć rywalizację przed g. 18 w niedzielę, 30 maja. Organizatorzy przygotowali się na start trzech większych grup. W sobotę o g. 10 – na inaugurację rywalizacji, o g. 17 – o tej porze tradycyjnie następuje start w poszczególnych edycjach Biegu Europejskiego i o g. 22, kiedy nastąpił oficjalny start do biegu nocnego z pochodniami. Dwudniową rywalizację spiął niejako Waldemar Gandurski, który wystartował samotnie jeszcze w sobotę, a ukończył bieg kilka sekund po północy uzyskując czas 46:35.
Sporo osób pojawiło się na trasie również w niedzielne popołudnie, kiedy też na pobliskim Stadionie im. Alfonsa Flinika rywalizowały przedszkolaki. Zmagania w biegu głównym wygrał Rafał Nowak z Częstochowy w czasie 34 minut i 53 sekund, przed Patrykiem Boguckim – 34:54 i Adamem Pilarskim – 35:10 (obaj z Gniezna). W rywalizacji kobiet najlepszą okazała się Agata Tomczyk z Bydgoszczy – 41:57, przed Moniką Nowak z Częstochowy – 42:18 i Joanną Wasielak ze Swarzędza – 43:23.  Wśród gnieźnian trzecią lokatę zajął Klaudiusz Kozłowski – 36:59. Najlepszą gnieźnianką  okazała się Agata Zachwieja – 44:38 przed Aliną Wierzelewską – 45:06 i Danką Powałowską 46:05. Tradycyjnie w biegu wziął też udział prezydent Gniezna Tomasz Budasz (49:12) rywalizując zdalnie z dwójką swoich zastępców: Michałem Powałowskim (46:32) i Jarosławem Grobelnym (1:04:19). W zmaganiach wzięło udział również kilku Węgrówz zaprzyjaźnionej z Gnieznem pierwszej stolicy tego kraju – Esztergom. Najlepszy z nich Laszlo Dunai uzyskał czas 45:20.
Za największą niespodziankę biegu można natomiast niewątpliwie uznać występ Frederika Jakobsena. Żużlowiec Startu w sobotę zdobywał punkty dla czerwono-czarnych w meczu z ROW Rybnik, a w niedzielę,wystartował w Biegu Europejskim i to w znakomitym stylu. Duńczyk z czasem 36:10 zajął piątą lokatę w klasyfikacji generalnej wygrywając zdecydowanie w kategorii M-20 i będąc najlepszym zawodnikiem zagranicznym XVIII Biegu Europejskiego.Aż wierzyć się nie chce, że był to pierwszy oficjalny start tego zawodnika w biegu na 10 kilometrów.
*RADOSŁAW KOSSAKOWSKI (48:31)*