Shadow

Bieg Europejski z hiszpańską nutą

*Już w sobotę, 6 kwietnia o godzinie 17 rozpocznie się XVII Bieg Europejski. Do Gniezna jak co roku przyjadą ścigać się czołowi polscy biegacze, dla których przygotowano nagrody o łącznej wartości 20 tys. zł. Na publiczność czekać zaś będzie mnóstwo atrakcji, w tym strefa rodzinna z konkursami sportowymi, zręcznościowymi i plastycznymi. W biegu ma wziąć udział ponad 1500 osób.*
Na ulicach Gniezna rywalizować będą czołowi polscy zawodnicy. Do Pierwszej Stolicy Polski powróci m.in. zwycięzca ubiegłorocznej edycji Tomasz Grycko, który pobiegnie z numerem 1. O trzecie zwycięstwo w gnieźnieńskim biegu powalczy Izabela Trzaskalska, która wygrywała już tutaj w 2016 i 2017 roku. Na najlepszych zawodników w kategoriach Open, Polek i Polaków, mieszkańców Gniezna oraz wiekowych czekają nagrody pieniężne oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Altom. Wśród dotychczasowych zwycięzców biegu są tacy biegacze jak Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie, Arkadiusz Gardzielewski, Michael Karonei, czterokrotny zwycięzca Półmaratonu Warszawskiego czy Abel Kirui, dwukrotny mistrz świata w maratonie z Berlina i Daegu, a także wicemistrz olimpijski z Londynu. Na tej liście jest również Tomasz Grycko, który w ubiegłym roku wygrał w Gnieźnie z wynikiem 29:39. Zawodnik klubu Bliza Władysławowo potwierdził, że 6 kwietnia znów zobaczymy go na starcie biegu w Gnieźnie.
O zwycięstwo w XVII Biegu Europejskim, z Tomaszem Grycko powalczą: Szymon Kluka, Artur Kozłowski, Emil Dobrowolski. Wśród kobiet największą faworytką wydaje się Izabela Trzaskalska, która w Gnieźnie wygrywała już w 2016 i 2017. W swoim ostatnim starcie uzyskała wynik 33:21, który jest jednocześnie rekordem imprezy. Na drodze do biegowego hattricku może jej stanąć Aleksandra Lisowska, która podobnie jak zawodniczka z Terespola aktualnie przebywa na obozie w Albuquerque, gdzie szlifuje formę przed wiosennym Orlen Warsaw Marathonem. ///– Cieszymy się, że nasz bieg ma dużą popularność wśród zawodników elity. W Gnieźnie jak zawsze jest o co walczyć. Zwycięzca biegu może otrzymać nawet 2,5 tysiąca złotych. Tysiąc złotych za triumf w kategorii Open i dodatkowe 1,5 tysiąca złotych za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii Polaków/– wyjaśnił na konferencji prasowej 22 marca w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Europejskiego. – /Nie zapominamy również o mieszkańcach Gniezna i kategoriach wiekowych, na wszystkich czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe/ – dodaje. Mateusz Wrzesiński, dyrektor PR Firmy Altom powiedział, że już 17 rok wspierają to wydarzenie, które rozwinęło się do ogólnopolskiej imprezy sportowej, w której udział biorą biegacze z całej Polski i ze świata. Atutem imprezy jest także szybka, sprzyjająca osiąganiu bardzo dobrych wyników atestowana przez PZLA trasa, składająca się z dwóch pętli prowadzących ulicami prastarej stolicy. Organizator gnieźnieńskiego biegu jak co roku zaprasza również liczne grono gości honorowych. Tutaj listę otwiera Małgorzata Sobańska, zwyciężczyni siedmiu pierwszych edycji zawodów. Nie było na nią mocnych w latach 2003-2009. Gościem biegu będzie również Jan Huruk, mistrz Polski w półmaratonie z 1992 roku i olimpijczyk z Barcelony, wielokrotny reprezentant Polski w biegach długodystansowych, a także Kamila Gradus, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.
W sobotę gnieźnieński rynek zamieni się w miasteczko biegaczy, a na uczestników imprezy czekać będzie wiele atrakcji. – Specjalną strefę dla całych rodzin przygotuje firma Velux, gdzie najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach sportowych, zręcznościowych i plastycznych z atrakcyjnymi nagrodami. Dorośli natomiast będą mogli porozmawiać ze specjalistami o możliwościach podjęcia pracy w fabrykach Velux w Gnieźnie – mówił Robert Purol, dyrektor generalny Fabryk Velux w Gnieźnie. Z grupy Velux ma pobiec 120 biegaczy. W miasteczku biegowym znajdzie się również miejsce na rodzinną strefę sponsora głównego biegu – firmy Bridgestone. Dzieci będą miały do dyspozycji kącik zabaw, a dorośli będą mogli podnieść swój poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Obok biegu głównego na dystansie 10 km odbędzie się także Europejski Bieg Żabki dla Przedszkolaków, w którym najmłodsi wystartują w specjalnych pamiątkowych koszulkach. A na mecie otrzymają dyplom i słodkie upominki ufundowane przez firmę Żabka.
Organizatorzy biegu planują dodatkowe niespodzianki dla kibiców, nie zabraknie więc atrakcji dla całych rodzin. Jak podkreśla prezydent Tomasz Budasz, gnieźnieński Bieg Europejski co roku zaskakuje swoich uczestników innym motywem przewodnim. – Od 2015 roku każda kolejna edycja imprezy dedykowana jest innemu państwu Unii Europejskiej co powoduje, że impreza posiada nie tylko wymiar sportowy, ale również edukacyjny. Jest także ciekawym wyróżnikiem spośród wielu innych biegów na dystansie 10 km w Polsce. Były już edycje nawiązujące tematyką do Niemiec, Danii, Włoch, czy jak w roku ubiegłym Francji. Podczas tegorocznej edycji biegacze będą mieć możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat Hiszpanii. Znajdzie to swoje odzwierciedlenie na oficjalnych koszulkach XVII Biegu Europejskiego, na których oprócz hiszpańskich barw znajdzie się rzeźba Giraldillo – poinformował prezydent T. Budasz.
Imprezę w Gnieźnie honorowym patronatem objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce. Na plecach koszulki znajdzie się oficjalny hasztag #HISZPAPOLSKA2019, który upamiętnia stulecie ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Limit wynoszący 1,5 tysiąca pakietów startowych został już osiągnięty, ale z uwagi na bardzo duże zainteresowanie organizatorzy udostępnili pulę dodatkowych 250 miejsc. Aktualna cena wpisowego to 75 zł, a zapisy trwają na stronie www.biegeuropejski.pl <www.biegeuropejski.pl/> Organizatorem XVII Biegu Europejskiego jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorami strategicznymi imprezy są firmy Altom i Velux. Bieg ruszy 6 kwietnia o g. 17. Biuro zawodów XVII Biegu Europejskiego mieścić będzie się w sali sportowej II LO Gniezno przy ul. Łubieńskiego 3/5. (bk)