Shadow

Chronią nie tylko życie i zdrowie podróżnych

Straż Ochrony Kolei w przyszłym roku (dokładnie 18 listopada) obchodzić będzie 100-lecie swego istnienia. Zadania SOK to przede wszystkim ochrona życia i zdrowia ludzi na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach szynowych, a także kontrola przestrzegania przepisów porządkowych obowiązujących na wspomnianym obszarze i w pojazdach.
Jak wylicza Sławomir Majchrzak, komendant posterunku SOK w Gnieźnie, zakres działania w obrębie stacji kolejowej Gniezno to głównie służba prewencyjna, czyli zapobieganie wszelkim wykroczeniom i łamaniu przepisów porządkowych przez podróżnych – przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych, palenie papierosów i e-papierosów w miejscach zabronionych, czyli na stacjach i w pociągach. Do tego dochodzi spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecanie i zakłócanie porządku. – To przebywanie osób nieupoważnionych na torach czynnych, przechodzenie przez tory w miejscach niewyznaczonych. Na stacji Gniezno jest przecież tunel i jest to jedyne miejsce wyznaczone do przechodzenia pomiędzy peronami. Podróżni pozostawiają również bagaże bez opieki i traktujemy wówczas je jako przedmioty stwarzające potencjalne zagrożenie. Musimy więc podjąć odpowiednie działania, wynikające z procedur bezpieczeństwa. Pomagają nam wtedy funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Czasami trzeba przeprowadzić ewakuację oraz zabezpieczyć teren – powiedział S. Majchrzak. Jak podkreślił komendant gnieźnieńskiego posterunku, funkcjonariusze SOK egzekwują od podróżnych i osób przebywających na terenach kolejowych respektowanie przepisów, jednak na tym ich zadania się nie kończą. Podejmują również działania mające na celu ograniczenie złodziejskich procederów w pociągach na szkodę podróżnych. – Apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nigdy nie należy zostawiać swojego bagażu bez opieki. Niebezpieczne jest również przyjmowanie poczęstunku, szczególnie alkoholu od nieznajomych. Gotówkę dobrze jest schować w kilku miejscach. Nie należy też ostentacyjnie obnosić się z drogim sprzętem, a portfel dobrze jest schować w głębszą kieszeń. Zachowanie wspomnianych zasad sprawia, że nie staniemy sięłatwym łupem dla kieszonkowców.
Inną formą naszych działań jest zabezpieczanie własnymi siłami lub wspólnie z policją przejazdów kibiców. Nie dochodzi jednak do dużych „zadym”. Czasem jest to rzucona petarda. Sporym problemem są kierowcy na przejazdach kolejowych, którzy nie respektują sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Często odnotowujemy wówczas przypadki uszkodzeń rogatek. Ponadto takie zachowanie to najkrótsza droga do spowodowania wypadku. Dlatego pouczamy kierowców, rowerzystów i pieszych o zasadach bezpiecznego zachowania się na przejazdach kolejowo-drogowych. Obszar naszego działania to teren w granicach administracyjnych powiatów gnieźnieńskiego i wągrowieckiego. Funkcjonariuszy z naszego posterunku wspierają specjalnie przeszkolone psy służbowe, które szczególnie sprawdzają się w trudnym terenie. Nasze patrole działają przez 24 godziny na dobę. Do dyspozycji jest także całodobowy numer alarmowy SOK -22 474 00 00. Reagujemy na każde, nawet anonimowe zgłoszenie – podkreślił komendant gnieźnieńskiego posterunku.
JAROSŁAW WALERCZAK