Shadow

Cichy protest przed Pałacem Prymasowskim

Przez dwadzieścia minut, ze świecami w rękach i w ciszy grupa mieszkańców Gniezna protestowała przeciwko pedofilii wśród księży i jej ukrywaniu przez hierarchów Kościoła. Ciche spotkanie gnieźnian przed Pałacem Prymasowskim było odpowiedzią na kolejny film braci Sekielskich pod tytułem „Zabawa w chowanego”.
Milczący protest w niedzielę, 17 maja o godzinie 21, przed Pałacem Prymasowskim w Gnieźnie, w którym udział wzięło około czterdzieści osób miał charakter ogólnopolski. Podobne akcje pod hasłem „Dość zabawy w chowanego” odbyły się przed innymi kuriami w Polsce. Mieszkańcy w ten sposób sprzeciwili się pedofili wśród księży i wyrazili swoją solidarność z ofiarami przemocy seksualnej. W Gnieźnie było spokojnie, a osoby, które przyszły najpierw stały przez dwadzieścia minut z zapalonymi świecami i lampkami, a następnie postawiły te lampki przed bramą Pałacu Prymasowskiego.
„Zabawa w chowanego” to drugi film dokumentalny po „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w polskim kościele. Film „Zabawa w chowanego” od 16 maja można oglądać w serwisie YouTube. Tomasz Sekielski odpowiedzialny jest za reżyserię i scenariusz, a Marek Sekielski za produkcję filmu. Na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele gnieźnieńskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej z transparentem z napisem „Młodzież przeciw pedofilii-LGBT”. Protest zabezpieczała policja (cztery radiowozy i kilkunastu funkcjonariuszy). (bk)