Shadow

„Cień zegara słonecznego”, czyli literacki debiut Jolanty Pietz już wkrótce

Jolanta Pietz (ur. 1974) ukończyła historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mieszka i pracuje w Trzemesznie. Jest współautorką książki „Drogi do niepodległości. Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego” (2008), nauczycielką i socjoterapeutką, autorką sztuk teatralnych. Prowadzi szkolny teatr Siódmy Dzień, nagradzany na ogólnopolskich przeglądach teatralnych, jest równieżinicjatorką i współorganizatorką cyklu spotkań artystyczno-literackich Spotkania z Kulturą. Powieść historyczna „Cień zegara słonecznego” (2019) jest jej literackim debiutem. Z autorką książki rozmawia Renata Pałucka.
*We wrześniu zostanie wydana przez Fundację Duży Format z Warszawy Pani książka „Cień zegara słonecznego”. Jak dużo naszej Małej Ojczyzny odnajdziemy w tej powieści?*
– Akcja toczy się w Trzemesznie i okolicach, obejmuje sto lat: od połowy XIX do połowy XX wieku. W „Cieniu zegara słonecznego” krajobrazy, tradycja i gwara Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz historia i architektura Trzemeszna odgrywają ważną rolę. Nie są dekoracją czy tłem, stanowią ważną część życia moich bohaterek, silnych, ambitnych kobiet, które zmagają się ze swoim losem i historią. Życie Idy, głównej bohaterki – sto lat w Trzemesznie, jest lustrem, w którym możemy przejrzeć tysiąc lat historii tego miasta. Krystyna Czerni,krytyk i historyksztuki, w swojej rekomendacjinapisała, że akcja toczy sięna tle pieczołowicie odtwarzanych realiów „małej ojczyzny” – przedstawionej wiarygodnie i z duża czułością. Właśnie tak chciałam opowiedzieć to „nasze miejsce na ziemi”.
Jednocześnie mam nadzieję i wytrwale nad tym pracuję, by nie była totylko opowieść dla mieszkańców naszego regionu. Tomasz Jastrun, wybitny pisarz powiedział o książce, że chociaż jest osadzona w historyczno-społecznych realiach jednego, konkretnego miejsca, mówi o losach polskiej prowincji, dzięki czemu ma wymiar uniwersalny.
*- Skąd pomysł na książkę?*
– Pomysł powieści zrodził się dawno. Jedenaście lat temu pracowałam w zespole redakcyjnym dr Andrzeja Leśniewskiego nad książką „Drogi do niepodległości. Trzemeszno w powstaniu wielkopolskim” (2008) i wtedy przekonałam się, że brak kobiet w narracji historycznej wynika z braków ich śladów w źródłach historycznych. W powieści zrobiłam to, czego nie mogłam w opracowaniu historycznym. Stworzyłam postacie fikcyjne, osadziłam je w realiach dziewiętnastowiecznego Trzemeszna i opowiedziałam historię z ich perspektywy.
*- O czym i do kogo skierowana jest ta książka, lub do jakich czytelników chciałaby Pani dotrzeć i co przekazać tą historią. *
– „Cień zegara słonecznego” to książka wielowątkowa i wielopłaszczyznowa. Mogą po nią sięgnąć miłośnicy powieści historycznych. Powszechnie znane wydarzenia z historii zostały ukazane z perspektywy, której nie znajdziemy w podręcznikach. Jest to perspektywa kobiet żyjących na prowincji, które utknęły w pułapce historii. Myślę, że moja powieść zainteresuje także tych, którzy lubią wciągającą fabułę z wątkiem kryminalnym i trudną miłością.
*- Łatwo w dzisiejszych czasach wydać powieść? *
– Dzisiaj bardzo trudno jest znaleźć wydawcę, a mnie jeszcze zależało na tym, by była to instytucja doświadczona w wydawaniu literatury pięknej. Marzenie się spełniło. Książki Fundacji Duży Format są starannie opracowane edytorsko i ciekawe graficznie, poza tym prezes Rafał Czachorowski ma nosa do debiutantów. W tym roku ważne w świecie literackim nagrody zgarniał wydany przez niego poeta Maciej Bobula.
Wydanie książki wsparła gmina Trzemeszno. Burmistrz Krzysztof Dereziński od razu dostrzegł, że „Cień zegara słonecznego” może się przysłużyć promocji miasta. Natomiast starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński zdecydował o finansowym wsparciu audiobooka, doceniając zwłaszcza fakt, że pojawia się w nim gwara Pojezierza Gnieźnieńskiego. Znakomici aktorzy Stanisław Górka i Izabella Bukowska przeczytali powieść niezwykle emocjonalnie i barwnie. Profesor Górka na potrzeby tego projektu nauczył się nawet blubrać po naszemu, a jego nauczycielką była Maria Ciążyńska, polonistka z Gniezna. Aktor znany przede wszystkim z roli kościelnego w „Plebanii”, został zaproszony przez władze samorządowe do Trzemeszna i Gniezna na spotkania promocyjne. Na pewno przeczyta fragmenty książki, opowie o pracy nad audiobookiem, a także zaśpiewa m.in. żydowską kołysankę, która pojawiła się na płycie. Premiera książki zaplanowana jest 17 września w Trzemesznie, a dzień później w Gnieźnie .
*- Kiedy książkę będzie można kupić i kiedy odbędzie się spotkanie autorskie? *
– Książkę i audiobook w dobrej cenie będzie można kupić na spotkaniach autorskich, a także w księgarni internetowej Bonito.pl oraz w księgarni Świat Książki (Galeria Gniezno). „Cień zegara słonecznego” będę jesienią promować w wielu miejscach m.in. na Festiwalu Dużego Formatu w Warszawie, na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie i we Wrocławiu. Premiera książki odbędzie się17 września w Trzemesznie w auli Szkoły Podstawowej nr 1 o godzinie 18. Natomiast dzień później, 18 września spotkanie autorskie odbędzie się w Gnieźnie, w Teatrze im. Aleksandra Fredry o godzinie 18.