Shadow

Cieszymy się z każdego zebranego ziarna…

W Niechanowie, podczas dziękczynnej mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła, w ostatnią niedzielę sierpnia dziękowano za tegoroczne plony. Msza święta rozpoczęła bowiem tegoroczne obchody Powiatowo-Gminnego Święta Plonów.
Główni bohaterowie tego dnia, to rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze. Drodzy rolnicy, to wasze święto. Dobrze wiecie, co to znaczy pracować na polu, kiedy trzeba wpatrywać się w niebo i przyzywać Opatrzności Bożej, by praca, która została włożona w ziemię, nie poszła na marne. Żeby nie było kataklizmów – powodzi czy suszy. Ten rok był trudny, w tym roku tak bardzo brakowało wody. Cieszymy się zatem tym bardziej z każdego ziarna zebranego z pola, z każdego owocu zebranego z sadu, czy warzywa zebranego z plantacji. Dziękujemy Bogu za każdą pszczołę, by także mogły być plony w pasiekach. To wielki dar – powiedział podczas koncelebrowanej dziękczynnej mszy świętej, ksiądz kanonik Andrzej Ziółkowski, proboszcz niechanowskiej parafii. Z kościoła korowód z wieńcami żniwnymi, dalej starostwie i asystenci dożynek, gospodarze Dożynek Powiatowo-Gminnych i zaproszeni goście przeszli na niechanowskie planty, gdzie uroczystości obrzędowe poprowadził Zespół Tańca Ludowego „Gniezno”. – Święto Polonów to efekt ciężkiej pracy rolników i sadowników. To piękny dzień dla każdej osoby pracującej na roli. Okazujemy swoją wdzięczność i dziękczynienie Bogu za zebrane płody rolne, poprzez między innymi przygotowane tu wieńce dożynkowe oraz złożony chleb, chleb który trafia na polskie stoły. Na terenie gminy Niechanowo i powiatu gnieźnieńskiego mamy dużo gospodarstw rolnych, które w ostatnim czasie borykały się z klęską suszy, a co za tym idzie, mniejszymi plonami. Dlatego składam wielkie wyrazy uznania za trud włożony w uprawę roli – powiedział wójt Niechanowa Szymon Robaszkiewicz. – Wielkopolska rolnictwem stoi i to wy państwo jesteście solą tej ziemi. Cieszę się również, że dzisiejszy dzień został okraszony piękną pogodą. Wszystkiego najlepszego i udanej zabawy – zwrócił się do rolników Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński.
Pełnomocnik starosty niemieckiego powiatu Teltow-Flaeming, Siegmund Trebschuh dodał: – Dziękujemy za zaproszenie na Dożynki Powiatowo-Gminne w Niechanowie. Wczoraj świętowaliśmy dożynki u nas w Niemczech, gdzie gościliśmy członka Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusza Mądrowskiego i panią Darię Danik. Cieszę się, że jestem gościem na waszych dożynkach wspólnie z Johanem Meierhoeferem, kierownikiem wydziału rolnictwa naszego powiatu. Takie wizyty są wyrazem partnerstwa naszych powiatów od 2003 roku. Rolnictwo nas wszystkich karmi, a rolnicy obecnie pracują w coraz cięższych klimatycznych i ekonomicznych warunkach, dlatego zasługują na nasze podziękowanie. Następnie starostowie dożynek – Sylwia Sporna i Jerzy Kozanecki wspólnie przekazali chleb z tegorocznej mąki, a Marcelina Jósiak i Jacek Mikołajczak – asystenci starostów dożynkowych – dary z pól i ogrodów włodarzowi powiatu Piotrowi Gruszczyńskiemu i wójtowi niechanowskiej gminy Szymonowi Robaszkiewiczowi (chleb podzielony został wśród przybyłych na tę uroczystość gości).  W dalszej części uroczystości uhonorowano 9 rolników ministerialnymi odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa” oraz tyle samo osób otrzymało wyróżnienia starosty powiatu gnieźnieńskiego (rolnicy z gmin powiatu). W konkursie sołectw na najładniejszą dekorację dożynkową wsi na terenie gminy Niechanowo (zgłoszono 18 sołectwa) wyróżnienia otrzymały sołectwa: Jarząbkowo, Kędzierzyn i Mierzewo. Listy okolicznościowe przekazał między innymi minister rolnictwa i rozwoju wsi, wojewoda wielkopolski oraz parlamentarzyści. W programie artystycznym po występie ZTL „Gniezno” koncertowała Powiatowa Orkiestra Dęta oraz wystąpił Zespół Śpiewaczy „Róża”. Kolejnymi atrakcja były: koncert Domowe Jam Sassion, dalej „Piana party dla dzieci” i Akustyczna Radiostacja Aleksandra Schmidta. Następnie koncert zespołu „Coolik”, a gwiazdą wieczoru była formacja Red Queen. Zabawę taneczną poprowadzili DJ Snake i Mavi. Imprezami towarzyszącymi były między innymi wystawa maszyn rolniczych (te najstarsze z Małachowa Złych Miejsc), loteria fantowa, wesołe miasteczko i lokalne przysmaki serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Prowadzono też zbiórkę charytatywną na 7-letniego Kacpra. JAROSŁAW WALERCZAK