Shadow

CK „eSTeDe” odsłania karty ze swoją ofertą na najbliższe miesiące

Powiatowe centrum kultury swoją ofertę dla wszystkich mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego rozkręca już na dobre. Przed nami długie tygodnie wydarzeń, m.in. spotkania i prelekcje dla miłośników historii, warsztaty rapowe, wystawa, zajęcia w ramach letnich półkolonii dla dzieci i wiele więcej.
O swoich planach i propozycjach opowiedzieli pracownicy instytucji na konferencji prasowej w siedzibie centrum kultury. Dużym wydarzeniem, które gościć będą mury „eSTeDe”, będzie już od 4 do 6 czerwca festiwal dla miłośników i pasjonatów historii – „Historyczne konfrontacje”. Radości z tego faktu nie kryje Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. Jak zauważył na wstępie konferencji, cieszy go, że „eSTeDe” staje się gościnnym domem dla wielu ludzi, podmiotów związanych z kulturą. Takim też jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” na czele której stoi dziennikarz i regionalista Karol Soberski. – Stwierdziliśmy z panem starostą i panią dyrektor, że warto w czasie pandemii wesprzeć branżę hotelarską i gastronomiczną w Gnieźnie. Tą imprezą chcemy zapełnić hotele turystami z Polski, bo za prelegentami których zaprosiliśmy, przyjadą inne osoby z Polski – mówi pomysłodawca wydarzenia. Natomiast drugi pretekst to próba udowodnienia sobie i innym, że w Gnieźnie można przeprowadzać konferencje branżowe nie tylko w formie siedzących spotkań w pomieszczeniach. – Mogą to być konferencje, gdzie uczestnicy przebywają przez kilka dni w mieście, zwiedzają je. Przy okazji chcemy wypromować kongres stricte regionalny, który odbędzie się w Gnieźnie na przełomie roku i będzie skierowany do pasjonatów. Gniezno i region ma ogromny potencjał turystyczny, który nie do końca jest wykorzystany – zauważa K. Soberski. W programie wydarzenia m.in. spotkania z pisarzami książek historycznych, dyskusje o historii z archeologami i eksploratorami, warsztaty dla dzieci oraz kiermasz książek. Na uwagę zasługuje spotkanie z filmowcem Jackiem Podemskim, który zrealizował świetnie odebrany film o efektach katastrofy w Czarnobylu, czy o katastrofie w Fukushimie.
Pierwszego czerwca zaplanowano się finisaż wystawy „Powrót do korzeni – człowiek naturalny”, który prezentuje twórczość młodych lokalnych artystów. Na sam koniec wydarzenia odbędzie się koncert 16-letniego muzyka, Jakuba Grzechowiaka – utalentowanego twórcy muzyki elektronicznej. W mury „eSTeDe” wraca też rap, który z tym budynkiem (jeszcze jako Dom Harcerza czy MDK) jest trwale związany. „Fala Fest” to wydarzenie współorganizowane wraz z Kolektywem FALA, które odbędzie się 19 czerwca. W planie warsztaty podstaw tworzenia muzyki w FL Studio prowadzone przez Patryka „Chaosa” Ratajczaka oraz koncert lokalny składów rapowych. – Tymi wydarzeniami chcemy pokazać, że jako centrum kultury jesteśmy otwarci na młodych ludzi i pozostajemy chętni do współpracy – zapewnia Tymoteusz Mikołajczyk z „eSTeDe”.
Ośrodek szykuje też ofertę dla lokalnych szkół, które organizować będą tego lata półkolonie. Współorganizować ofertę „eSTeDe” będzie tutaj także Centrum Aktywności Społecznej „Largo”, które także znajduje się w budynku centrum. Joanna Łacińska-Stube zaprasza na warsztaty. W tej chwili zgłoszono na nie ok. 130 dzieci z gnieźnieńskich szkół podstawowych. – Przygotowaliśmy warsztaty krawieckie, ekologiczne czy teatralne. Chcemy, by jak najwięcej działań miało miejsce na świeżym powietrzu, dlatego korzystać będziemy z namiotów rozstawionych w naszym ogrodzie – zdradza założenia pomysłu. Dodatkowo, przez cały okres wakacyjny, działać będzie wspomniane CAS „Largo”. – Jesteśmy otwarci na wszystkie osoby, które potrzebują spotkania z drugim człowiekiem, wsparcia i odnalezienia akceptacji – mówi J. Łacińska-Stube. Zajęcia będą prowadzone od 7 lipca.
Jak podkreśla Ewa Przybylska, dyrektor „eSTeDe”, to dopiero pierwsze plany i przymiarki do wiosenno-letniego czasu działalności centrum. – Zapraszamy do nas z każdym pomysłem. Jesteśmy w stanie na naszym terenie zorganizować dużo więcej. Oferta na wakacje na pewno będzie rozszerzona – zapewnia i zaprasza. ALEKSANDER KARWOWSKI