W marcu 2022 roku ma zakończyć się remont trzemeszeńskiego dworca PKP. Polskie Koleje Państwowe zwróciły się do trzemeszeńskiego ratusza z ofertą wynajęcia pomieszczeń w tym budynku o łącznej powierzchni 317,85 m kw.
O tym, czy gmina będzie chciała wynająć te pomieszczenia zadecyduje m.in. spotkanie, które ma odbyć się 15 grudnia w Urzędzie Miejskim. Oprócz kierownictwa urzędu oraz przedstawicieli Rady Miejskiej Trzemeszna będą w nim uczestniczyć: Mariusz Zieliński, dyrektor Domu Kultury oraz Andrzej Leśniewski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Historycznych, które jest opiekunem zbiorów Muzeum Regionalnego. Gdy PKP planowały remont, trzemeszeńscy samorządowcy przymierzali się do zorganizowania na dworcu muzeum. – Chcemy porozmawiać w kontekście propozycji PKP zawarcia umowy najmu tych pomieszczeń, które na potrzeby gminy możemy wykorzystać. Łącznie jest to 317, 85 m kw. Jedno duże pomieszczenie jest zlokalizowane na parterze po byłej poczekalni – 147,43 m kw. plus przedsionek z niezależnym wejściem. Mogłoby ono pełnić rolę wystawienniczą na stałą ekspozycję oraz spotkań, czy odczytów. Drugie pomieszczenie na pierwszym piętrze o powierzchni 157,3 m kw. można by było zagospodarować na zaplecze muzealne, także część wystawową – wyjaśnia Dariusz Jankowski, wiceburmistrz Trzemeszna.
Koleje zaproponowały cenę najmu w wysokości 14 zł za metr kwadratowy netto, zdaniem zastępcy burmistrza jest to dość znaczna kwota i ma zamiar ją negocjować. – Byłby to koszt ok. 65 tys. zł rocznie, więc to nie jest mało, ale patrząc na sprawę z punktu wiedzenia tego, że otrzymujemy obiekt o takim dużym potencjale, wyremontowany, nie jest to tak zła propozycja – mówi D. Jankowski. Budowa takiego obiektu samodzielnie przez gminę by kosztowała kilka milionów złotych. PKP proponują podpisanie aktu najmu na pięć lat, to jeszcze jednak również może podlegać negocjacji. Gmina jeżeli zdecyduje się na skorzystanie z oferty, będzie się zwracać do PKP i proponować swoją stawkę czynszu oraz aby na okres dostosowania pomieszczeń do ich funkcji czynsz nie był naliczany. – Termin zakończenia remontu zaplanowany 16 marca 2022 roku, także nas determinuje w podjęciu działań i podjęciu ostatecznej decyzji – podkreśla wiceburmistrz.
Dariusz Jankowski wskazuje, że spotkanie w takim gronie da obraz całej sytuacji. Podkreśla, że gmina będzie chciała pozyskać środki zewnętrzne na przystosowanie obiektu do kulturalnej działalności i wyposażenie. – Trzeba także zastanowić się nad formą organizacyjni tej placówki, czy ma to prowadzić podmiot zewnętrzny np. stowarzyszenie, czy też podlegać pod Dom Kultury, ale to są rozwiązania do dyskusji. Będę prosił, aby jednostki zaangażowały się w pozyskiwanie środków z ministerstwa. Takie programy są dostępne i już teraz trzeba o tym rozmawiać – uważa D. Jankowski.
RENATA PAŁUCKA