Shadow

COVID-19: szpitale, przychodnie, szkoły i zakłady pracy

Maciej Szczepański, dyrektor Wydziału Organizacyjno – Administracyjnego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformował, że w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem, od poniedziałku (2 października) do odwołania w starostwie zawieszona zostaje bezpośrednia obsługa klientów, z wyłączeniem wcześniej umówionych spotkań.

Przypominamy również, że powiat gnieźnieński został uznany za strefę żółtą i w związku z tym od soboty (10 października) trzeba się liczyć z nowymi obostrzeniami: zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej, wesela do 75 osób, zgromadzenia do 150, widownia w kinie i podczas wydarzeń sportowych oraz kulturalnych zamkniętych może być zapełniona w 25 procentach. W lokalach gastronomicznych może przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe, w siłowniach 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. – W urzędzie starostwa wszystkie sprawy załatwiane są zdalnie. Starosta i urzędnicy rozpoznają pisma, które wpływają drogą pocztową, składane do urny przy wejściu do starostwa lub są wysyłane za pośrednictwem skrzynki ePUAP. Do budynku wchodzą jeszcze osoby, które do piątku były zapisane na bezpośrednią wizytę, natomiast na ten moment wszystkie zapisy zostały wstrzymane i do czasu pewnego wyhamowania wzrostu zachorowań nie będzie bezpośredniej obsługi klientów. To dotyczy obecnie wszystkich wydziałów. Wszelkie informacje udzielane są przez pracowników starostwa pod numerem telefonu: 61 424-07-41. Informacje publikowane będą ponadto na stronie internetowej www.powiat-gniezno.pl – powiedział „Przemianom” M. Szczepański.

W poniedziałkowe południe Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie, Anna Stejakowska poinformowała natomiast o obecnej sytuacji związanej z koronawirusem w powiecie. To 73 aktywne zakażenia, 26 osób jest hospitalizowanych, 645 osób przebywa na kwarantannie, 31 objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Do tego dochodzi 47 osób w izolacji. Od początku epidemii odnotowano 8 zgonów z powodu Covid-19. – Odnotowujemy wzrost zachorowań u nauczycieli. Do poniedziałku przebywali na kwarantannie uczniowie SP numer 10 w Gnieźnie wraz z nauczycielami. Uczniowie byli do poniedziałku na zdalnym nauczaniu. W III LO – tu na kwarantannie byli nauczyciele i uczniowie, którzy mieli kontakt z jednym z pracowników tej szkoły. Nauczanie powinno odbywać się w normalny sposób już od wtorku, 13 października. W SP numer 9 mamy informację o zakażonym uczniu i jeśli chodzi o ten przypadek, to na kwarantannę zostali skierowani uczniowie z klasy tego chłopca oraz nauczyciele uczący w tej klasie. Szkoła jest bezpieczna i funkcjonuje normalnie.

Mamy duży wzrost zachorowań i duży przyrost dzienny, jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem na terenie powiatu. To zakażenia nie tylko w szpitalach, ale też w przychodniach lekarzy rodzinnych. Mamy takie przypadki już w Gnieźnie i Mieleszynie. Małe ogniska są w różnych zakładach pracy. Apeluję do wszystkich kierowników podmiotów leczniczych, by nadzorowali, w jaki sposób przyjmowani są pacjenci przez personel medyczny. Ten ostatni musi być zabezpieczony we wszystkie środków ochrony osobistej – maseczka, przyłbica, fartuch jednorazowy, rękawice – powiedziała dyrektor PSSE w Gnieźnie, Anna Stejakowska i dodała: – Apelujemy też o noszenie maseczek i dezynfekcji przez pracowników w zakładach. Obecnie Sanepid pracuje też w soboty i niedziele, pracujemy na dwie zmiany. Dziękuję moim pracownikom za zaangażowanie, a ich rodzinom za wyrozumiałość i cierpliwość. Dziękuję pracownikom wojewódzkiej inspekcji sanitarnej w Poznaniu i w innych powiatach. Między innymi całą dobę jesteśmy w kontakcie ze szpitalami. Obecnie kwarantanna odbywa się na oddziale położniczym, na Oddziale Intensywnej Terapii. W szpitalu „Dziekanka” mamy zakażonego pacjenta, więc kwarantannie poddany został Oddział Psychogeriatryczny. Sanepid apeluje także do pracowników różnych zakładów i firm, że jeśli ktoś ma objawy chorobowe, nie powinien pójść do pracy, powinien uzyskać teleporadę lekarską i pozostać w domu. To dotyczy też uczniów szkół. JAROSŁAW WALERCZAK