Shadow

„Cukrzyca: chroń swoją rodzinę”

Czternasty dzień listopada to Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzony w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny – Federicka Bantinga. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu. Tym razem Zarząd Oddziału Miejsko-Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Gnieźnie zorganizował uroczystość (7 listopada) z okazji tego święta w restauracji gnieźnieńskiego hotelu „Fenix”, a hasłem pod którym obchodzony był tegoroczny Światowy Dzień Walki z Cukrzycą było: „Cukrzyca: chroń swoją rodzinę”.
Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii tej choroby. Dlatego przygotowano między innymi informacje na temat ustanowienia tego ważnego święta, a także zgromadzeni dowiedzieli się o nowoczesnych metodach sprawowania kontroli i monitoringu nad cukrzycą (wykład wygłosiła lekarz internista, diabetyk Iwona Kochańska – Marciniak). W tym wydarzeniu w restauracji gnieźnieńskiego hotelu „Fenix” oprócz członów stowarzyszenia (gnieźnieński oddział liczy ich obecnie 45) wzięli udział m.in. goście: prezydent Gniezna Tomasz Budasz, Monika Boruszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Stanisław Dolaciński (przedstawiciel posła Tadeusza Tomaszewskiego), Hanna Łęga – kierownik Działu do Spraw Osób Niepełnosprawnych PCPR w Gnieźnie, Janusz Przytocki – wiceprezes Zarządu Głównego PSD w Warszawie, Jan Kumoch – prezes ZW PSD w Poznaniu, lekarz internista diabetolog Iwona Kochańska – Marciniak, Kazimierz Szymański – prezes Zarządu Koła PSD w Trzemesznie. Program tegorocznych obchodów przedstawiła Bogumiła Kaczmarek, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Powiatowego PSD w Gnieźnie, a zastępca prezesa Wiesława Trybuchowicz przekazała informacje dotyczące Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Zarząd życzył wszystkim diabetykom wytrwałości w codziennych zmaganiach z tą chorobą.
– Walka z cukrzycą stała się palącym problemem, gdyż ta choroba uznawana jest za epidemię XXI wieku. W bieżącym roku hasłem przewodnim jest: „Cukrzyca: Chroń swoją rodzinę”. Naszym zadaniem jest mówić głośno o konieczności edukacji i profilaktyki, o konieczności badań kontrolnych, modyfikacji stylu życia, czyli właściwe odżywianie i wysiłek fizyczny. W Polsce PSD to największa i najstarsza organizacja pacjentów, która liczy 80 000 członków i działa w 400 kołach na terenie całego kraju – podkreśliła wiceprezes, która zaprezentowała zebranym również historię koła. Po wykładzieprzyszedł czas na wspólne biesiadowanie przy akompaniamencie muzyki. Członkowietego stowarzyszenia spotykają się w każdy wtorek od godziny 10 do 12 w CAS „Largo” przy ulicy Kościuszki w Gnieźnie. JAROSŁAW WALERCZAK