Shadow

Czas radości i wrażeń, czyli Święto Seniorów w Czerniejewie

Dwa dni atrakcji i wrażeń dla seniorów miały miejsce 13 i 14 maja w Gminie Czerniejewo. Senioralia pod hasłem „Seniorzy żyją pełnią życia w Gminie Czerniejewo” zostały zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo, Radę Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo oraz Klub Senior+ w Czerniejewie. Seniorzy obchodzili swoje święto bardzo aktywnie i radośnie.
Senioralia rozpoczęły się 13 maja od międzypokoleniowej i barwnej parady ulicami Czerniejewa. W paradzie udział wzięli seniorzy, przedstawiciele lokalnej władzy, dzieci, przedszkolaki, a także mieszkańcy Czerniejewa. Ulice Czerniejewa rozbrzmiewały tego dnia biesiadnymi dźwiękami kapeli „Wiwaty” z Pobiedzisk oraz wyróżniały się kolorowymi i kwiecistymi akcentami strojów i banerów z optymistycznymi hasłami i życzeniami dla seniorów. Parada zatrzymała się przed Urzędem Miasta i Gminy Czerniejewo, gdzie do barwnego korowodu dołączył burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Tadeusz Szymanek oraz skarbnik Gminy Czerniejewo Julita Rybak. Liczny korowód prowadził do Hali Widowiskowo-Sportowej w Czerniejewie. Klucze do bram miasta i skarbca gminy przekazał burmistrz i skarbnik gminy, a odebrali go przewodniczący Rady Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo Janusz Grzyb oraz wiceprzewodnicząca Rady Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo Zofia Szelewska. Burmistrz złożył seniorom najserdeczniejsze życzenia, jednocześnie podkreślając potencjał jaki posiadają, zarówno w sferze społecznej jak i artystycznej. Seniorzy z gromkimi oklaskami i entuzjazmem odebrali życzenia i ciepłe słowa, płynące falowo ze sceny od przedstawicieli władzy lokalnej, radnych gminnych, przedstawicieli jednostek pomocniczych i organizacyjnych gminy oraz zaproszonych gości m.in. posła Tadeusza Tomaszewskiego, senatora Pawła Arndta, starosty gnieźnieńskiego Piotra Gruszczyńskiego, prezydenta Gniezna Tomasza Budasza.
Milusińscy przygotowali na ten dzień wyjątkowy program artystyczny.Radość, śpiew i taniec dzieci z Przedszkola w Czerniejewie i Żydowie rozweselił i ocieplił serca seniorów. Talent wokalny dzieci ze szkół podstawowych w Czerniejewie i Żydowie zachwycił niesamowicie publiczność. Seniorzy wysłuchali także koncertu biesiadnego w wykonaniu kapeli „Wiwaty”, podczas którego trudno było nie zaśpiewać i nie zatańczyć.
*Seniorzy-Artyścizagrali spektakl dla Borysa*
Seniorzy w ramach Senioraliów, zaprezentowali po raz drugi w Czerniejewie spektakl teatralny pod tytułem „Jak Pan może, Panie Inspektorze?”. Widowisko miało miejsce wieczorem 13 maja w Hali Widowiskowo-Sportowej w Czerniejewie. Występ seniorów zebrał po raz drugi mnóstwo pochwał, a licznie zgromadzona publiczność (ponad 450 osób) była zachwycona. Oklaski ze strony rodzin i znajomych seniorów, zaproszonych gości, mieszkańców gminy nie miały końca. Warto podkreślić, że seniorzy zagrali w szczytnym celu dla Borysa z Czerniejewa i udało się zebrać 4775 zł. Spektakl został zaprezentowany już kilka razy w ubiegłym roku, w obiektach kulturalnych na terenie województwa wielkopolskiego. Najbliższy występ SENIORÓW-ARTYSTÓW już 30 czerwca we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.
*Optymistyczna integracja w plenerze*
W sobotę, 14 maja seniorzy świętowali w plenerze podczas Pikniku Integracyjnego w Grabach. Oprawę muzyczną zapewnił Jacek Siwka oraz Mariusz Staszewski. Nie zabrakło także pysznych, staropolskich dań. Czas pikniku przebiegał w bardzo przyjaznej i pogodnej atmosferze. Seniorzy integrowali się w otoczeniu lasu, majowych zapachów zieleni i kwiatów. W pikniku uczestniczyli zaproszeni goście oraz przyjaciele seniorów, którzy wspierają ich działania w Klubie Senior+ w Czerniejewie oraz Radzie Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo. Poseł Tadeusz Tomaszewski uhonorował tego dnia seniorów za aktywną działalność w Radzie Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo. Wyróżnienia otrzymali: Jadwiga Manikowska, Dorota Ryszczuk oraz Aleksander Stamm.
Katarzyna Balicka
Fot. Szymon Piotr Rewers