Shadow

„Czego nie wiecie o królach”

Letni teatr, jaki zorganizował Dom Kultury w Trzemesznie w parku Baba, 11 sierpnia zabrał widzów w niesamowitą, pełną humoru opowieść o polskich władcach.Przedstawienie „Czego nie wiecie o królach” z pewnością podobało się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Aktorzy Beata i Artur Beling z zielonogórskiego Teatru Rozrywki TRÓJKĄT świetnie nawiązali kontakt z publicznością, która także aktywnie wzięła udział w spektaklu.
Przedstawienie w swojej formie nawiązywało do jarmarcznych widowisk rodem z czasów średniowiecza. Choć na scenie zagrało tylko dwoje aktorów, to wykorzystanie 30 lalek teatralnych i umiejętności aktorskie sprawiły, że ilość poznanych postaci, znanych z historii Polski była naprawdę imponująca. Przedstawienie „Czego nie wiecie o królach” ukazało pierwszych władców, jako ludzi z „krwi i kości” z ich zaletami i przywarami. Pełne było także ciekawostek z ich życia. Historia została przekazana w atrakcyjnej formie za pomocą różnych technik teatralnych – wykorzystania teatru formy, lalek i rekwizytów, a także interakcji z widzem, czy tańca. Spoiwem spektaklu były sytuacje wynikające z relacji mistrza Wawrzyńca – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jadwigi – karczmarki, pragnącej zdobyć wiedzę na uniwersytecie.
Spektakl z jednej strony miał charakter rozrywkowy, przez jego jarmarczną konwencję, a z drugiej poprzez prezentację autentycznych wydarzeń, ubranych w niecodzienną, teatralną formę, także duży walor edukacyjny. Barwne kostiumy z epoki, muzyka, śpiew i wartka akcja, to wszystko sprawiło, że spektakl odniósł duży sukces. Po „opuszczeniu” kurtyny, Dom Kultury w Trzemesznie zorganizował zabawę plastyczną związaną z tematem spektaklu. Najmłodsi widzowie wykonali papierowe korony królewskie, następnie mogli sfotografować się z aktorami oraz lalkowymi postaciami królów.
RENATA PAŁUCKA