Shadow

Czerwiec pełen dzieci w miejskiej bibliotece

Jak wiadomo, czerwiec uważany jest za miesiąc dzieci, wszak pierwszy dzień tego miesiąca jest obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, a dodatkowo właśnie w tym miesiącu kończy się szkoła i dzieci rozpoczynają wakacje. Z tych względów Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała szereg atrakcji właśnie dla najmłodszych (choć nie tylko), a o całym programie bibliotekarze opowiedzieli na… przedszkolnym placu zabaw.
Co roku na początku czerwca obchodzona jest ogólnopolska akcja: „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem przyjmie ona charakter sportowy, bowiem to sportowcy, będący często przykładem dla najmłodszych, będą im w tym roku czytać książki. A to, z okazji setnej rocznicy utworzenia Komitetu Olimpijskiego. – Ponieważ nasze miasto ma bardzo duże tradycje związane ze sportem, postanowiliśmy zaprosić do głośnego czytania dla najmłodszych, naszych zawodników – mówi Ewa Jaworska, koordynatorka akcji. Czytać będą w gnieźnieńskich przedszkolach: piłkarze MKS Mieszko Gniezno, Karolina Koszela (strongwoman), Klaudia Strzelczyk (tancerka baletowa) i Oskar Fajfer (żużlowiec). Oprócz klasyki, jak „Lokomotywa” Tuwima, sportowcy czytać będą także książki współcześniejsze, a same dzieci będą miały okazję porozmawiać ze swoimi idolami.
W czerwcu nadarzy się okazja do zapisania swoich pociech do biblioteki i założenia im Karty Małego Czytelnika. Będzie można tego dokonać w Tygodniu Czytania, czyli od 3 do 9 czerwca we wszystkich oddziałach książnicy. – To idealny prezent, aby w tych dniach przekazać go swoim dzieciom – dodaje Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki. Właśnie w bibliotece przy ul. Staszica, odbędzie się 30 maja o godzinie 9.30 niezwykłe wydarzenie, bowiem tego dnia w Gnieźnie będzie miała premierę nowa książka Agnieszki Gadzińskiej, zaprzyjaźnionej z książnicą pisarki. Właśnie ukazała się jej książka pt. „Duch z Księgarni pod Lasem”. – Ta książka powstała pod naszym patronatem, a sama twórczość Agnieszki Gadzińskiej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem – mówi się E. Jaworska.
Biblioteka to nie tylko książki i wydarzenie czytelnicze. Od lat z książnicą współpracuje fotograficzny Klub FOTO 50+, który zaprasza na kolejną już wystawę w filii przy ul. Staszica. Tym razem w obiektywach seniorów rozgościła się flora i fauna. – Wykonaliśmy kilkaset zdjęć i by znaleźć jakiś klucz do całości, postanowiliśmy wystawę zrobić w dwóch częściach – zdradza Aleksandra Przybylska, prezes klubu. Przed wakacjami ukaże się wystawowa część pierwsza, która zaprezentuje roślinność i zwierzęta. Druga część będzie miała miejsce tuż po wakacjach. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 17 czerwca o godzinie 16.
Duże środki popłyną także do biblioteki z Narodowego Centrum Kultury. Projekt pt. „Tu blubramy po naszemu!”, który przygotowali bibliotekarze, zajął w ogólnopolskim konkursie 5 miejsce na 207 zgłoszeń. – Celem jest propagowanie gnieźnieńskiej gwary – zdradza P. Wiśniewski. – To także próba wypromowania gwary jako produktu regionalnego. W całej kampanii spotkamy się m.in. z narzędziami, jak videoblog, audycje radiowe, warsztaty, spotkania autorskie oraz szkolenia dla branży hotelarskiej i gastronomicznej – dodaje. Przedstawiciele tych ostatnich będą mogli ubiegać się o certyfikaty, a sami pracownicy przejdą szkolenia z gwary, którą z pewnością zauroczą swoich gości i klientów. Lokale, które wezmą udział w akcji, zostaną opatrzone certyfikatami „Tu blubramy po naszemu!”. – Ta gwara nas wyróżnia na tle innych miast. Wiemy, że są wycieczki zainteresowane oprowadzaniem w gwarze po naszym mieście. Zatem chcemy, by turysta w takich miejscach mógł słyszeć gwarę tak nam wszystkim bliską – opowiada dyrektor książnicy. (ak)