Shadow

Czy to już kres przewrotnych losów wrzesińskiej pływalni?

Wielu wrześnian wątpiło, czy to w ogóle ma sens; czy warto remontować stary, poszarzały już z wiekiem basen i czy w ogóle gmina powinna od prywatnej spółki odkupywać taki obiekt. Dziś takich pytań nie trzeba już stawiać. Od 3 kwietnia wrzesińska pływalnia świeci nowym blaskiem, na zajęcia chodzą tutaj dzieci i młodzież, a niebawem planowany jest kolejny etap modernizacji obiektu, który ma się zamienić w małe centrum sportowo-rekreacyjne. Dla tych mieszkańców gminy, którzy płacą w niej podatki, basen jest bezpłatny!
Kiedy w 2005 roku prywatny inwestor postanowił przebudować starą pokoszarową wozownię we Wrześni na nowoczesny basen, wielu mogło pukać się ze zdziwienia w głowę. W tym czasie takie obiekty w kraju pojawiały się dość rzadko, a jeśli już – to w większych ośrodkach miejskich. Jednak śmiało przemyślany i zaprojektowany obiekt cieszył się ogromnym powodzeniem. Do Wrześni ciągnęły całe rodziny, klasy szkolne i wycieczki z całego regionu. Pływalnia działała przez kolejne lata, choć mimo braku modernizacji i budowy w okolicy kolejnych takich obiektów wrzesiński basen nie cieszył się już takim zainteresowaniem, to jednak amatorów pływania i relaksu dalej nie brakowało. Kres przyszedł jednak w marcu 2020 roku wraz z pandemią koronawirusa. Ówczesny najemca obiektu musiał go zamknąć na kilka tygodni i przez to popadł w tarapaty finansowe. Wrześnianie zadawali sobie wówczas pytanie, czy basen w ogóle wróci w lepszych czasach, a jeśli tak – to w jakiej formie. Przydałby się mu remont, tylko kto miałby go przeprowadzić? Okres braku odpowiedzi na te pytania skończył się wraz z decyzją gminy, która nie mogła pozwolić sobie na to, by tak ważny dla lokalnej społeczności obiekt miał zostać zlikwidowany. Przystąpiono do rozmów z właścicielem pływalni – spółką Pamapol i uzgodniono, że Września poprzez swoją komunalną spółkę PUK (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych) kupi obiekt wraz z działką za 2,1 mln złotych. To dało gwarancję, że basen kiedyś będzie znów działał, a miłośnicy wodnej rekreacji nie będą zmuszeni na dłużej jeździć do pływalni w Gnieźnie, Środzie Wlkp. czy Słupcy.
Kiedy pandemia lekko odpuściła, gmina postanowiła obiekt odświeżyć, ale radość wrześnian z tej informacji nie trwała długo. Kiedy gmina przystąpiła do prac, 20 lipca 2022 roku wybuchł w okolicy dachu obiektu pożar. Gasiło go aż 85 strażaków z 26 jednostek kilku powiatów. Straty były bardzo poważne. Prace przerwano i znów pojawiło się pytanie, czy jest sens podnoszenia obiektu ze zgliszcz. Jednak szybka decyzja, rozmowy z ubezpieczycielem i chęć kontynuacji prac przez dotychczasowego wykonawcę, pozwoliły dalej modernizować obiekt i odbudować to, co uległo już spaleniu. W końcu 3 kwietnia 2024 roku basen został otwarty i jego inauguracja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wrześnian.
*3 kwietnia, godzina 6.30*
Tego dnia i o tej godzinie otwarto automatyczne drzwi do pływalni. Obiekt jest na wskroś nowoczesny i może robić wrażenie na gościach, podobnie jak było to w 2005 roku, kiedy po otwarciu był zupełną nowością. Pływalnia jest czynna cały tydzień w godzinach (od pon. do pt.) 6.30 -22.30 i (w weekendy) 7.00-21.00. Warto tu odnotować, że w dniach szkolnych basen jest zarezerwowany dla uczniów szkół w ramach zajęć wf w godzinach 8.00 – 14.00. Przy obiekcie udostępniony jest bezpłatny parking dla klientów (na czas korzystania z basenu plus dodatkowe 30 minut) oraz dla osób podwożących lub odbierających z basenu (na 10 minut). Co istotne, basen będzie bezpłatny od maja dla wszystkich mieszkańców gminy Września, którzy mają wyrobione Karty Mieszkańca. Karta to dowód płacenia podatków w gminie, a za to gmina nie pobierze od swojego mieszkańca dodatkowej opłaty. To jedna z ofert, jakie stosuje Września do zachęcenia, by opłacać podatki w mieście i do niego się przemeldować. Sama pływalnia już działa, ale to nie koniec pomysłów na jej rozwój. Planowany jest II etap modernizacji obiektu. W jego ramach ujęto utworzenie strefy relaksu (sauna sucha, mokra oraz infrared, z nowym zapleczem szatniowo-sanitarnym), dobudowanie windy i zewnętrznej klatki schodowej oraz przygotowanie pomieszczeń pod wynajem (np. spa, fitness, siłownia, usługi). Jak zapewniają władze miasta – prace w tym etapie rozpoczną się jeszcze w tym roku. ALEKSANDER KARWOWSKI