Shadow

Czy w Kłecku przybędzie nowy wóz strażacki?

Podczas obrad Rady Miejskiej Gminy Kłecko 10 stycznia samorządowcy wypowiedzieli się m.in. w kwestii wprowadzenia do planu wydatków na ten rok 450 000 złotych na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kłecko. To warunek dofinansowania (Narodowy/Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.
Kłecka jednostka musiała złożyć wniosek oraz wykazać wkład wynoszący minimum 450 000 złotych. Postępowanie przetargowe i zakup samochodu przeprowadzi gmina po otrzymaniu dofinansowania i zawarciu stosownych umów w tym zakresie. – Ta sesja zwołana została głównie w tym temacie. Ta zmiana w budżecie związana jest z zadaniem, które chcemy podjąć jako gmina, czyli zakupu ciężkiego wozu strażackiego, co podniesie bezpieczeństwo mieszkańców i bezpieczeństwo oraz efektywność strażaków, biorących udział w akcjach. Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów, a trzy jednostki OSP działające w naszej gminie dają nam poczucie bezpieczeństwa. W zeszłej kadencji podejmowane były próby, by taki samochód zakupić. One nie zakończyły się sukcesem z różnych względów. Kłecka jednostka będąca w krajowym systemie jest dobrze postrzegana w powiecie i województwie oraz liczymy, że wniosek zostanie potraktowany priorytetowo w powiecie. By dać sobie szansę na wspomniane dofinansowanie gmina musi mieć zarezerwowane fundusze w budżecie – minimum 450 000 złotych, a taki pojazd kosztuje w granicach 1 000 000 złotych. Zabezpieczenie tych środków nie daje jeszcze żadnej gwarancji uzyskania dofinansowania. Liczymy, że nasz wniosek, jeśli wyjdzie z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie będzie priorytetowy – powiedział burmistrz Kłecka Adam Serwatka.
Jak przyznał A. Serwatka, ta propozycja jest powiązana z tym, że te środki będą pochodziły z funduszy na planowane inne zadania. – Te zadania przesuniemy w czasie, na przykład 180 000 złotych ściągniemy z remontu M-GOK w Kłecku. Za pozostałe fundusze z tego zadania kontynuować będziemy drobniejsze remonty w tym przypadku, ale wrócimy do tego zadania. Kolejne środki chcemy zaproponować z remontu biblioteki – 120 000 złotych, gdzie nim remont nastąpi, będziemy mieli trochę czasu. Kolejna kwota to 150 000 złotych – usługi geodezyjne i związane z administrowaniem mienia. Nie spowolni to naszego działania, jeśli chodzi o wspomniane remonty, gdyż musimy wykonać jeszcze pewne prace projektowe – tłumaczył włodarz gminy. Przed głosowaniem wystąpił też prezes Zarządu OSP w Kłecku, Marcin Kaczor: – Skupiamy około 30 druhów, z czego 20 jest czynnych, mogących wyjeżdżać do akcji ratowniczo-gaśniczych. Jako straż pożarna działająca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym ta jednostka musi wyjechać do każdego zdarzenia. W naszej straży dysponujemy 2 samochodami – z 1984 roku i z 2003 roku. Radni byli jednomyślni przy podjęciu tej decyzji.
JAROSŁAW WALERCZAK