Shadow

„Czytadełko dla maluszka”, czyli warsztaty miejskiej książnicy dla najmłodszych

Współczesny rodzic spragniony jest miejsc, w którym jego dziecko będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo. Takim przyjaznymi rodzinom punktami na mapie Gnieznaz pewnością są placówki Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz zaprzyjaźniona z gnieźnieńską książnicą BAZA – CentrumEdukacji Kreatywnej.
To właśnie w przyjaznych wnętrzach BAZY odbywały się „Czytadełka dla maluszka” warsztaty czytelnicze prowadzone przez Darię Polus, znakomitą animatorkę, prowadzącą Bazę i Ewę Jaworską, starszego kustosza, koordynatorkę akcji Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzące starały się przekazać rodzicom i dziadkom, że czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka w wieku 0-3 lat.Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie.
Głośno czytane teksty typu: „Wiosna, lato, jesień, zima” Małgorzaty Strzałkowskiej, „Bajeczka” Doroty Gellner, „Słoneczko” Natalii Usenko, „Ptasi chór” Krzysztofa Wiśniewskiego czy „Pranie” Marii Konopnickiej itd. były wyjściem do ciekawych zabaw literackich, ruchowych, teatralnych, czy plastycznych. Stały się kopalnią pomysłów na interesujące spędzenie czasu z dzieckiem. To już trzecia tura Czytadełek, która podobnie jak wcześniejsze spotkała się z dużym zainteresowaniem. Widać potrzebę prowadzenia tego typu zajęć czytelniczych. Wydarzenie odbywało się pod egidą akcji Cała Polska czyta dzieciom. Otrzymało również dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Laboratorium Słowa 2022”.(inf. prasowa)