Shadow

Dawid Stube ponownie wyróżniony

Fotoreportaż gnieźnieńskiego fotografa zafascynował jury 19. Wielkiego Konkursu Fotograficznego magazynu National Geographic. Na etapie rywalizacji zestawiono ze sobą zdjęcia zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Wyniki konkursu mogą wprawić w zachwyt i wzbudzić w widzu głębokie zaciekawienie.
Wielki Konkurs Fotograficzny to wydarzenie o długiej historii. Obecnie rozstrzygnięto już 19. edycję tej konkurencji artystycznej, którą organizuje magazyn przyrodniczy National Geographic. Do jury wydarzenia co roku napływają tysiące zdjęć, zarówno od profesjonalnych fotografów, jak i amatorów. Z tej masy obrazów do finałowych nagród i wyróżnień dociera tylko garstka najpiękniejszych i najciekawszych zdjęć. Jak podkreśla jeden z członków jury, poziom właśnie rozstrzygniętej edycji imprezy był niezwykle wysoki. – Wierzę, że te najlepsze z najlepszych fotografii powinny wyróżniać się nie tylko użyciem kolorów, kompozycją, oświetleniem czy jakością techniczną, ale w równym stopniu oddziaływać na odbiorcę – skłaniać do myślenia, a nawet wywoływać sprzeciw – powiedział podczas finałowej gali Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic Polska.
Cieszy, że po raz kolejny, w kolejnym ważnym konkursie dostrzeżono zdjęcia gnieźnianina Dawida Stube. Jego fotoreportaż pn. „Odciąganie mleka” został wyróżniony. Przedstawia on na serii zdjęć codzienną, rutynową wręcz i intymną czynność, jaką wykonuje żona fotografa – Zuzanna Czerniejewska – Stube, aktorka gnieźnieńskiego teatru. Karmi ona ich syna odciąganym mlekiem, co wymaga od niej skrupulatności. „Karmienie za pomocą laktatora nie było jej wyborem, a wynikiem trudności, jakie napotkała w karmieniu piersią. Ściąganie pokarmu zajmuje jej 1,5 godziny dziennie (15 minut co 3 godziny) o stałych porach. W związku z tym, że regularność jest kluczowa dla utrzymania laktacji, ściąganie odbywa się wszędzie – niezależnie od miejsca” – czytamy w opisie fotoreportażu. (ak) Fot. Dawid Stube