Shadow

Dawna szkoła w Gutowie Wielkim wystawiona na sprzedaż. Walczyli o nią społecznicy

Odwrotu już nie ma. Gmach dawnej wiejskiej szkoły w podwrzesińskim Gutowie Wielkim został przez władze gminy Września wystawiony na sprzedaż, choć miał służyć lokalnej społeczności jako świetlica wiejska. Dla władz remont budynku jest nieopłacalny, ale członkowie Projektu Września apelowali o pozostawienie go w zasobie gminy, która w tej części bardzo się rozrasta.
Prolog tej historii miał miejsce w lipcu ubiegłego roku. Wówczas władze gminy skierowały do radnych wniosek o zgodę na sprzedaż budynku dawnej szkoły wiejskiej w Gutowie Wielkim. Rodowód szkoły we wsi pochodzi aż z połowy XIX wieku, a jej obecny kształt pochodzi z lat 1903-1904. Wówczas opozycyjni radni skrytykowali zamysł władz Wrześni. Zauważyli oni, że obiekt ma zostać zachowany na cele lokalnej społeczności, co zapisano m.in. w Planie Odnowy Wsi. Miałaby się w nim mieścić wiejska świetlica (dziś zajmuje pomieszczenie w starym pałacu), a w przyszłości np. klub seniora, żłobek czy przedszkole. Okolice Gutowa Wielkiego są chętnie wybierane na budowę domów jednorodzinnych, zatem wraz z rozrostem wsi, zwiększy się zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jak motywował wówczas Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni, wszelkie próby zagospodarowania budynku przez władze samorządowe nie przynosiły rezultatu. Po włączeniu tutejszej szkoły do rozbudowanej szkoły w sąsiedniej Otocznej, pusty obiekt nie cieszył się zainteresowaniem najemców, a jego stan się pogarsza. W ocenie burmistrza, rewitalizacja budynku to koszt nawet 10 mln złotych i ratowanie go za środki gminy to „absurd” – jak stwierdził burmistrz Kałużny. Zauważył też, że dla potrzeb mieszkańców wsi zrewitalizowano w miejscowości park, a przedszkole czy żłobek w obiekcie to „mrzonki i bajki” opozycji w radzie.
Damian Staniszewski z Projektu Września wytknął wówczas burmistrzowi, że te „mrzonki i bajki” są zapisane w dokumencie strategicznym, który poparli wcześniej radni. Ostatecznie Rada Miejska zgodziła się na sprzedaż obiektu wraz z przyległym gruntem. W minionych tygodniach oferta sprzedaży pojawiła się na stronach internetowych urzędu. Cena wywoławcza wynosi 528 240,00 zł. (ak)