Shadow

Diabetycy świętowali w Trzemesznie

Pod hasłem „Cukrzyca: Chroń swoją rodzinę” obchodzony był w tym roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jak podaje portal internetowy „mojacukrzyca”, statystyki zachorowań na tę chorobę są przerażające. Szacuje się, iż w Polsce żyje ok. 2,5 miliona osób chorych a cukrzycę. Niestety, w większości przypadków diagnoza ta oznacza wiele zmian w życiu, dlatego bardzo ważne dla cukrzyków jest wsparcie. Takie wsparcie daje diabetykom zapewne Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Trzemeszeński oddział stowarzyszenia zorganizował 14 listopada z tej okazji specjalne uroczystości. Odbyły się one w restauracji Czeremcha. Spotkanie poprowadził Kazimierz Szymański, prezes koła, a okolicznościowy wykład wygłosił dr Tadeusz Dereziński. Podkreślił w nim jak ważne jest wsparcie rodziny w walce z cukrzycą. Pomoc rodziny jest nieodzowna w mobilizacji do walki z chorobą i kontrolowaniu jej. Podczas uroczystości wręczono Srebrny medal „Za zwycięstwo nad cukrzycą”, a otrzymali to odznaczenie: Teresa Szeliska i Leszek Piekut. Złotą odznaką „Zasłużony dla Polskiego Związku Diabetyków” wyróżniono Andrzeja Leśniewskiego. Specjalne życzenia złożono jubilatom. Życzenia od zarządu otrzymały – Aurelia Wańkowicz i Stanisława Winkiel (80 lat) oraz Marianna Gabryszewska (75 lat). Zarząd koła podziękował również sponsorom oraz władzom samorządowym Trzemeszna za okazane wsparcie i pomoc.
Cukrzyca dzieli się na dwa typy: pierwszy i drugi. Cukrzyca typu pierwszego charakteryzuje się słabym wydzielaniem insuliny. Przypuszcza się, że ma ona podłoże genetyczne oraz środowiskowe. Typ drugi występuje częściej i nazywany jest już chorobą cywilizacyjną, charakteryzuje się insulinoodpornością oraz uszkodzeniem pracy trzustki. Istotnym punktem leczenia jest zmiana trybu życia. Cukrzyca to nie wyrok i mimo tego, że żyje się trudniej, to nie znaczy, że nie można z tego życia korzystać. Cukrzycy też mogą spełniać marzenia, nie muszą rezygnować z ruchu, aktywny tryb życia jest jednym z czynników pomagających w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi.
Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada, ponieważ jest to data upamiętniająca urodziny Fredericka Grant Bantinga, kanadyjskiego pochodzenia lekarza i fizjologa, który zajmował się działaniem hormonu wytwarzanego w trzustce zwierzęcej i odkrył insulinę. Za to odkrycie w 1923 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Choć badania prowadził wspólnie z asystentem Charlesem Bestem, to nie został on uwzględniony w korzyściach płynących z tak wielkiego odkrycia. W tej sytuacji Banting postanowił dobrowolnie podzielić się premią pieniężną z Nagrody Nobla ze swoim pomocnikiem. W 1934 roku król Anglii Jerzy V nadał Bantingowi tytuł szlachecki Sir. Dziesięć lat później zginął w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samolotowym w Nowej Finlandii.
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest przez ponad 200 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w więcej niż 160 krajach świata, jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy. (kar)