Shadow

Digital Kids w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Inauguracja cyfrowego placu zabaw

Digital Kids, czyli cyfrowy plac zabaw w bibliotece oficjalnie otwarty! Biblioteczna maskotka Myszka Marcysia z pomocnicami przecięła wstęgę, na otwarcie zabrzmiały jakże aktualne „Bajki robotów” Lema. Później kuleczki Gravitraxa potoczyły się pokazując, jak działają prawa fizyki, zaś sprytne ozoboty i robot Rex zademonstrowały swoje cybernetyczne umiejętności. A wszystko to pod dyktando… Cypriana, Karola, Tymona, Tymoteusza, Laury, Zosi i Filipa, czyli uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gnieźnie – prawdziwych cyfrowych ekspertów w tym projekcie.
To właśnie dzieci z SP nr 1 w Gnieźnie – pod okiem Anny Galas – opiekunki merytorycznej Digital Kids – spędziły minione miesiące na długich przygotowaniach, żeby wszystkie komputery, kabelki i aplikacje w Digital Kids zadziałały jak trzeba. Digital Kids został uruchomiony w nowych pomieszczeniach bibliotecznej Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a. Ten cyfrowy plac zabaw sfinansował Goethe Instytut w Warszawie. Do udziału w projekcie zgłosiło się aż 280 bibliotek z całej Polski. Wybrano zaledwie 6, w tym właśnie Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Projekt jest innowacyjny i pionierski na skalę kraju. Biblioteka otrzymała nowoczesny sprzęt komputerowy, gamingowy, literaturę z zakresu edukacji medialnej (m.in. tablety, konsole do gier wraz z grami i aplikacjami, Gravitrax, ozoboty, roboty, zestawy lego, innowacyjne kontrolery Calliope Mini). W Digital Kids dzieci będą mogły bawić się i poznawać nowe technologie – uczyć się programowania, kodowania, czy robotyki. Jednym ze sprzętów jest innowacyjny minikontroler Calliope, czyli narzędzie dydaktyczne wykorzystywane podczas lekcji informatyki w niemieckich szkołach podstawowych.
Ze względu na edukacyjny charakter projektu, Biblioteka Publiczna realizuje Digital Kids we współpracy z partnerem – Szkołą Podstawową nr 1 w Gnieźnie. Podpisano zatem deklarację współpracy. Projekt wsparło także miasto – w inauguracji udział wzięli: zastępca prezydenta Michał Powałowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Tomasz Konowalski oraz dyrektor BPMG Piotr Wiśniewski. Digital Kids jest przestrzenią otwartą dla wszystkich – biblioteka opracowała bardzo atrakcyjny plan działań Digital Kids na jesień – skierowany do dzieci, uczniów i nauczycieli informatyki z Gniezna. (inf. prasowa)