Shadow

Dobra inwestycja w bezpieczeństwo

Przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Oddziału Regionalnego w Poznaniu przekazali 15 lipca torbę medyczną PSP R-1 strażakom ochotnikom z OSP Skorzęcin w gminie Witkowo. W uroczystości przekazania tego zestawu ratownictwa medycznego wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie oraz władz witkowskiej gminy, a także OSP Witkowo i Skorzęcin.
Ochotnicze Straże Pożarne wspieramy już od 17 lat. Robimy to regularnie w porozumieniu pomiędzy prezesem KRUS i Zarządem Głównym OSP. Co roku fundujemy torby – zestawy ratownictwa medycznego. Pieniądze pochodzą ze środków prewencji KRUS. Każdego roku przekazujemy kilka takich toreb dla OSP działających na terenach wiejskich. Tym razem torba trafi do OSP Skorzęcin. Z uwagi na to, że ośrodek wypoczynkowy jest na pierwszej linii frontu, tego typu sprzęt przyda się strażakom – wyjaśniał Łukasz Grabowski, zastępca dyrektora OR KRUS w Poznaniu. – Dziękujemy KRUS za taki prezent. Tym bardziej przyda się on z uwagi na ośrodek skorzęciński, gdzie przebywa w letnie weekendy kilka tysięcy osób. Na wypadek różnego rodzaju zdarzeń ta torba może być wykorzystywana. Oby takich okazji było jak najmniej – powiedział komendant miejsko-gminny OSP w Witkowie Mariusz Janowicz.
– W torbie znajdują się między innymi kołnierze ortopedyczne, tlen w butli, pasy do deski ortopedycznej oraz wiele bandaży, opaski zaciskowe, ssak mechaniczny. To pozwala ratować ludzkie życie i zdrowie. Mamy przeszkolonych do tego ludzi. Szkolenia podnoszą umiejętności i kwalifikacje druhów – powiedział starszy kapitan Łukasz Michalak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Gnieźnie. – Mamy 20 przeszkolonych druhów. Dysponujemy dwoma pojazdami i dwiema takimi torbami, ale sprzęt się zużywa. Jest potrzebny nowy, a w sezonie, w Skorzęcinie jest wielu urlopowiczów – dodał Adam Kujawa, wiceprezes OSP Skorzęcin.
Obecny podczas przekazania torby medycznej poseł Zbigniew Dolata stwierdził: – Strumień pomocy finansowej i materialnej płynie do OSP. To nie tylko KRUS, ale też Fundusz Sprawiedliwości, środki, którymi dysponuje minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP. Ten sprzęt jest bardzo potrzebny i oby służył tylko zabezpieczeniu potrzeb, które mogą się pojawić. JAROSŁAW WALERCZAK