Shadow

Dobra współpraca na wąskich torach

Gnieźnieńska lokomotywa typu Lxd2 nadal użytkowana będzie na torach Średzkiej Kolei Powiatowej. W zamian za to w Gnieźnie pojawi się parowóz Px48. W piątek, 25 października odbyło się spotkanie delegacji Powiatu Średzkiego ze Starostą Gnieźnieńskim w sprawie dalszej eksploatacji lokomotywy na średzkiej kolejce.
Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego pozytywnie zaopiniował wniosek w tej sprawie. Dzięki kontynuacji dobrej współpracy z miłośnikami kolei ze Środy Wielkopolskiej i jej operatorem TPKS „Bana”, możliwe będzie nie tylko utrzymanie sprawności lokomotywy należącej do GKW. Ustalono ponadto, iż w zamian za jej użyczenie średzki parowóz Px48 przez kilka tygodni w ciągu roku poprowadzi składy na gnieźnieńskich wąskich torach. Z pewnością będzie to ciekawa atrakcja dla wszystkich mieszkańców i znakomita promocja działalności Średzkiej Kolei Powiatowej w naszym regionie. Przedstawiciele Powiatu Średzkiego rozważają również możliwość odkupienia od Powiatu Gnieźnieńskiego lokomotywy spalinowej Lxd2 nr 369, która w wyniku częściowego spalenia w 2015 roku uległa poważnym uszkodzeniom, a także jednego z wagonów tzw. „salonki”, kwalifikującego się obecnie do gruntownej odbudowy. Obie ewentualne transakcje muszą jednak zostać poprzedzone szczegółowymi wycenami i podjętymi na ich podstawie stosownymi uchwałami.
W spotkaniu udział wzięli: Piotr Gruszczyński – starosta gnieźnieński, Mariusz Mądrowski – etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, Ernest Iwańczuk – starosta średzki, Bartosz Wieliński – sekretarz Powiatu Średzkiego oraz Arkadiusz Kaczmarek – prezes Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. (ojw)