Shadow

Dodatkowe inwestycje w mieście. 12 milionów złotych na 13 zadań budowlanych

Rok 2021 w Gnieźnie będzie stał pod znakiem inwestycji w miejską infrastrukturę. Oprócz zadań zapisanych w budżecie na ten rok, realizowanych będzie także kilkanaście nowych inwestycji. Na ich przeprowadzenie wykorzystane będą pieniądze niewydane przez magistrat z różnych przyczyn w roku ubiegłym.
O nowych zadaniach inwestycyjnych poinformował na konferencji prasowej Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Budżet miasta był budowany w październiku ubiegłego roku, ale udało nam się pozyskać dodatkowe środki, np. z inwestycji niezrealizowanych np. ze względu na Covid-19. One przeszły na ten rok – mówi prezydent. Jak podkreśla, to dla niego radość i duma, bo w infrastrukturę miasta włożonych zostanie jeszcze dodatkowe 12 mln złotych. Łącznie zatem miejskie inwestycje w 2021 roku wyniosą aż 43 mln złotych. – To ogromna wartość i wszyscy mieszkańcy będą to doskonale widzieli – dodaje włodarz miasta. Gdzie zatem pojawią się ekipy budowlane w najbliższych miesiącach? Ponad 1,5 mln złotych kosztować będzie rozbudowa ulicy Granicznej. Ta ważna droga łączy ulicę Pustachowską z Wrzesińską. Modernizacja będzie szeroko zakrojona. Obejmie nie tylko budowę kanalizacji deszczowej i nawierzchni, ale też budowę chodników, pasów postojowych, oświetlenia i dwukierunkowej drogi rowerowej. Samo włączenie ul. Granicznej w ul. Wrzesińską zostanie wykonane przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest zarządcą tej drugiej drogi. Ponadto 325 tys. złotych kosztować będzie budowa chodnika w ulicy Lema. Dziś tutaj go nie ma, a powstaje przy niej teren rekreacyjny z placem zabaw dla mieszkańców Skiereszewa. Natomiast 150 tys. złotych kosztować będzie zakup dokumentacji budowlanej dla budowy bloku z mieszkaniami na wynajem przy ul. Cymsa. W budynku będzie 45 mieszkań o wielkości od 35 do 55 metrów kwadratowych. Na parterze mieścić się będzie przedszkole dla setki dzieci. Budynek będzie miał 4 kondygnacje. Rozpoczęcie budowy planowane jest na wiosnę 2022 r.
Zmodernizowany zostanie także Klub Seniora przy ul. Sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem zaplecza tego obiektu. Tu na inwestycję uszykowano 350 tys. zł. Ponad pół miliona złotych pochłonie modernizacja dziedzińca „Czwórki”, czyli dawnego „koszarowca” i siedziby dawnej szkoły podstawowej nr 4 przy ul. Pocztowej; 100 tys. złotych kosztować będzie dostosowanie miejsc obsługi interesantów w magistracie przy ul. Lecha. Będą bardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 zyskają nowe boisko do koszykówki, a spacerowicze w Parku Miejskim z pewnością docenią dwa nowe mostki, które zastąpią już bardzo zużyte w części zieleńca od strony ul. Marcinkowskiego. Będzie to wstęp do większej modernizacji parku. Jak zdradza plany prezydent, takie działania są przewidziane za 2 lata. – Chcemy przywrócić jego świetność. To będzie już ostatni park do rewitalizacji – zauważa T. Budasz. Natomiast Park Trzech Kultur doczeka się oświetlenia i monitoringu w rejonie wodnego oczka, od strony ulicy Budowlanych. Teren ten bywa dewastowany, więc takie działania mają pomóc zachowaniu jego stanu. Sto tys. złotych zwiększy pulę w miejskim programie „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie”. Dzięki temu możliwy będzie nabór wniosków o udzielenie dotacji celowych na dofinansowanie trwałej zmiany ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie ekologiczne. Będzie to możliwe poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie elektryczne. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł w lokalach lub budynkach z istniejącą instalacją centralnego ogrzewania lub maksymalnie 4 tys. zł w lokalach lub budynkach bez instalacji co.
W tym roku ruszy także zapowiada rewitalizacja Doliny Pojednania. Wyremontowane będą tu schody i ścieżki. Powstanie także czterostrefowy plac zabaw, siłownia, monitoring, oświetlenie, pojawią się nowe ławki, hamaki i leżaki. Zyska też zieleń poprzez nowe nasadzenia krzewów, bylin i drzew. Inwestycja ta będzie kosztować prawie 2 mln złotych; 3,5 mln złotych dołoży miasto do modernizacji i rozbudowy siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. Będzie to wkład własny do pozyskanych z Unii Europejskiej funduszy. Na koniec, aż 2 mln złotych przeznaczone będzie na powstanie między ulicami Parkową i Marcinkowskiego całorocznego Centrum Sportu i Rekreacji. W jego skład wejdzie boisko typu „Orlik” z szatniami, a w kolejnym etapie będzie ono zadaszone pneumatycznym balonem. Tuż obok wybudowany zostanie pumptrack. ALEKSANDER KARWOWSKI