Shadow

Dom dla… kaczek

Jest ciemnozielony, drewniany, unosi się na wodzie i pomieści trzy pary. Nie jest to jednak budynek mieszkalny, a domek dla… kaczek. W pierwsze wiosenne, ciepłe dni mieszkańcy Czerniejewa mogli zauważyć pływającą po miejscowej Grobli budkę lęgową dla ptactwa wodnego.
Pomysł, by na Grobli w Czerniejewie pojawił się dom dla kaczek, powstał prawie dwa lata temu. W sierpniu 2016 roku, podczas sesji Rady Miasta i Gminy Czerniejewo o zainstalowanie takiego schronienia wnioskował radny Sebastian Stachowiak. – Na tej Grobli życie rozwija się nie tylko pod wodą, ale również na wodzie. Przede wszystkim chodzi mi tutaj o kaczki, które są zagrożone. Tam, przy brzegu, chodzą koty, które zjadają te kaczki. Czy udałoby się własnym sumptem wybudować taki domek – pytał wówczas radny. W odpowiedzi głos zabrał Jan Kulpiński, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo, który zauważył, że opiekę nad Groblą sprawują strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. – W tym miejscu zagrożeniem są nie tylko koty, ale również drapieżne zwierzęta. Z Grobli strażacy wypędzili bobry, które próbowały tam się zagnieździć – mówił przewodniczący. – Przyjmuję ten wniosek jako przewodniczący rady, ale również jako prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Czerniejewie i postaramy się, jako strażacy, taki domek wybudować i zamontować – dodał J. Kulpiński. Dyskusja w tym temacie wówczas została zamknięta. Pomysł radnego Sebastiana Stachowiaka doczekał się realizacji w tym roku. Na Grobli pojawił się mały, ciemnozielony, drewniany domek. Z jednej strony stanowi schronienie dla dzikiego ptactwa wodnego, z drugiej niewątpliwie jest swoistą atrakcją dla mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych. W chwili obecnej kaczki dopiero „oswajają się” z nowym lokum. – Jako były nauczyciel przedmiotów przyrodniczych zawsze byłem za tym, żeby zwierzęta miały też swoje godne miejsce bytowania. Taki domek lęgowy jest miejscem, w którym kaczki mogą się rozmnażać i jednocześnie mieć schronienie w przypadku zagrożeń. Trochę to trwało, były różne przymiarki. Pierwotnie ten domek miał być robiony samodzielnie, ostatecznie został zakupiony. Myślę, że będzie dobrze służył tym kaczkom, które przebywają na Grobli – informuje Jan Kulpiński.
Domek dla kaczek kosztował 500 zł, został zakupiony ze środków prywatnych, jednak fundator schronienia chciałby pozostać anonimowy. W pływającej budce gniazda mogą założyć trzy pary kaczek. Pomysłodawcy tego nietypowego przedsięwzięcia już dzisiaj myślą o tym, by w przyszłym roku na Grobli w Czerniejewie pływały nie jedna, a dwie takie budki. – Takie dwa domki w zupełności by spełniały swoją rolę – podsumowuje przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo.
KINGA STRZELEC