Shadow

Dostrzec drugiego człowieka

Przed nami okres świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie już, do czasu rodzinnego spotkania i wspólnej wigilijnej kolacji, czas przyspiesza w niezauważalny wręcz sposób. Większość grudniowych dni pochłania nam robienie zakupów, szukanie w ich czasie prezentów, wypisywanie kartek świątecznych czy – już nowocześniej – przeglądanie stron internetowych z wyszukanymi życzeniami, które prześlemy potem znajomym. Ale ten szybko ulatujący czas nie powinien wyprzeć z nas chęci podzielenia się dobrem z innymi – tymi, którzy są samotni, w potrzebie, i święta to dla nich moment próby. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ma dla nas propozycję otwarcia serca i podzielenia się nim z drugim człowiekiem.
Caritas znaczy: miłość, szacunek. Słowa te człowiekowi powinny towarzyszyć od samego początku jego istnienia, ale zdarza się, że dopiero dostrzeżenie ludzkiej krzywdy budzi je w naszych sercach. Choć czas świąt zazwyczaj nie służy dostrzeganiu krzywdy, bo każdy gdzieś wtedy pędzi, to nie znaczy, że tej krzywdy nie ma. Ona jest i nosi imię, i twarz wielu osób wokół nas. To najlepszy moment, by okazać im miłość i szacunek. Możemy to zrobić bezpośrednio wspierając tych w potrzebie, lub możemy wesprzeć np. Caritas, który ma doświadczenie w tym względzie i wie jak pomagać. Organizacja ma pomysł jak wspierać potrzebujących i zachęca do dołączenia się swoim czynem i gestem w kilku akcjach świątecznych. Jedną z nich jest wzięcie udziału w najstarszej akcji Caritas, czyli trwającego od 1994 roku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W ramach tego programu parafie dystrybuują świece, które dają ciepły blask na naszych wigilijnych stołach. Środki zebrane z tej sprzedaży są przeznaczane na wsparcie konkretnych dzieci – z Domów Dziecka w Kołdrąbiu oraz świetlic środowiskowych w Chodzieży i Kruszwicy. – Dzieci otrzymują tu spokojny i ciepły kąt, posiłek, pomoc w odrabianiu lekcji i potrzebne wsparcie specjalistów – mówi o tych placówkach Lucyna Muniak, kierownik Działu Komunikacji Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Świece możemy nabyć wybierając w dwóch wielkościach. Ta większa kosztuje 18 złotych, mniejsza zaledwie 8 złotych.
*Podzielić się żywnością*
Kolejną akcją, o której wsparcie uprasza Caritas, jest tradycyjna zbiórka żywności. W dniach 8-9 grudnia, w godzinach 12-20, przy kasach w sklepach, supermarketach i sieciach handlowych będziemy mogli zobaczyć wolontariuszy akcji „Tak, pomagam!”. – To będzie już 23 zbiórka żywności – przypomina Anna Błaszczyk, koordynatorka wydarzenia. – Na terenie archidiecezji będziemy widoczni w 49 sklepach, a pomagać nam będą wolontariusze z miejscowych szkół. Oczywiście, będą ubrani w kamizelki z logo Caritas i będą mieć identyfikatory. Zbierać będziemy żywność z długim terminem do spożycia, np. makarony, konserwy, kasze, cukier, mąkę, herbatę, słodycze. Z tych produktów przygotujemy paczki dla ubogich – dodaje. Do tej pory w ten sposób udało się zebrać 7 ton żywności i pomóc w ten sposób 1100 osobom. Do akcji przyłączyły się takie sklepy, jak Biedronka, Lidl, czy Polo Market.
Uzupełnieniem zbiórki żywności w sklepach jest akcja „Tytka miłosierdzia”. Tu idea jest również prosta. W kościołach można odebrać papierowe torby („tytki” – po poznańsku), które zapełniamy już we własnym zakresie produktami spożywczymi lub chemią gospodarczą. Tak przygotowane pakunki zostawiamy w parafiach, skąd trafiają już bezpośrednio do potrzebujących. W ten sposób możemy pomóc sąsiadom, osobom mieszkającym blisko nas. – W całej diecezji rozdaliśmy tysiąc sztuk takich tytek. Jeśli ich zabraknie, można przynieść oczywiście własne pakunki z darami, także do siedzib Caritas – przy ul. Seminaryjnej 2 i Domu Matki i Dziecka na osiedlu Orła Białego 20 – informuje Lucyna Muniak. Szczególnie ważny i miłosierny wymiar ma Wigilia tradycyjnie organizowana w jadłodajni przy ulicy Lecha. W ten szczególny dzień przy wspólnym stole zasiadają osoby samotne, ubogie i bezdomne. Najczęściej jest to dla nich jedyna szansa na spędzenie świąt w cieple i wśród bliźnich. To taka pewna namiastka rodzinnych świąt, ale w trudnej sytuacji losowej ma bardzo ważne znaczenie. Za inicjatywą oprócz Caritas stoją także Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo oraz Siostry Szarytki, gospodynie miejsca. O godzinie 12 po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem zgromadzeni zasiądą do stołu, na którym znajdą się wigilijne potrawy – smażony karp, kapusta czy barszcz. Nie może obyć się także bez drobnych prezentów, które przygotuje Gwiazdor. W organizację Wigilii dla osób samotnych i ubogich włączył się po raz kolejny właściciel sklepów Selgros, który przekazał niezbędne produkty potrzebne do przygotowania spotkania. – Czas adwentu, przygotowania, to dobry czas, by tego drugiego człowieka dostrzec. Może to okazja, by wśród tych wszystkich pilnych spraw dostrzec sprawy najważniejsze i w miarę możliwości, podzielić się tym co mamy. Często zastanawiamy się, czy włączyć się w akcję, bo sami niewiele posiadamy, ale nawet zupełną drobnostką, którą się dzielimy – otwieramy serce na drugiego człowieka – zachęca ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. ALEKSANDER KARWOWSKI