Shadow

Dożynki gminne w Łubowie

Tegoroczne Dożynki Gminy Łubowo odbyły się w niedzielę, 21 sierpnia. Tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. o godzinie 14 w drewnianym kościele z Wartkowic, na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.
Do mszy św. akompaniował zespół orkiestrowy ze Śremu. Oprawę muzyczną (organy i skrzypce) zapewnili Adrianna i Sebastian Patrzek. Następnie barwny korowód, prowadzony przez wozy bojowe OSP Gminy Łubowo udał się na polanę dożynkową w pobliżu siedziby dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Obrzęd dożynkowy poprowadził Zespół Tańca Ludowego Gniezno. W dożynkach udział wzięli goście m.in. poseł Zbigniew Dolata, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, starosta Piotr Gruszczyński, radna Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Ewa Mądra, komendant powiatowy policji Przemysław Kozanecki, konsul honorowy Republiki Chorwacji Jerzy Domicz, radni Gminy Łubowo z przewodniczącym Mirosławem Nowakiem na czele, a także proboszczowie parafii Gminy Łubowo. Gospodarzem Dożynek był wójt Andrzej Łozowski, a starostami Damian Wendel i Anna Wędzikowska. Pomimo dość niesprzyjającej aury najważniejsi goście, czyli rolnicy, mieszkańcy i sympatycy Gminy Łubowo nie zawiedli i przybyli na Plac Dożynkowy, by wspólnie świętować i dziękować ludziom trudu żniwnego.
Na placu można było obejrzeć stoiska regionalne, skosztować specjałów Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łubowo, były warsztaty wyplatania wianków prowadzone przez LGD Trakt Piastów. W trakcie uroczystości przedstawiono wyniki konkursu „Najpiękniejsze zagospodarowanie posesji 2022”. Na scenie zaprezentowała się wokalistka INESS oraz gwiazda wieczoru – Filip Lato, uczestnik programu „The Voice of Poland” oraz dwukrotny zwycięzca odcinków programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Łubowo, a przygotował ją Urząd Gminy Łubowo wraz z Radą Gminy Łubowo, w szczególności z Komisją Kultury oraz Komisją Rolnictwa, Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury Gminy Łubowo z pomocą Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Łubowo, sołtysów, a także mieszkańców i przyjaciół gminy. Główny sponsorem Dożynek był NEO BANK. (obk)