Shadow

Dożynki gminne w Łubowie

W niedzielę, 29 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Święto Plonów zainaugurowała msza św. w zabytkowym, drewnianym kościele na terenie tego Parku (tzw. Duży Skansen). Zgodnie ze staropolską tradycją po mszy św. odbył się barwny korowód z udziałem zaproszonych gości oraz delegacji wieńcowych.
W części oficjalnej Andrzej Łozowski, wójt Gminy Łubowo powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych gości, a wśród nich byli: poseł Zbigniew Dolata, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, doradca Wojewody Wielkopolskiego Sławomir Hinc, starosta Piotr Gruszczyński, przedstawiciele biur poselskich, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwo i radni, a także sołtysi poszczególnych wsi. W przemówieniu włodarz podziękował rolnikom za ich wysiłek i ciężką pracę, dzięki której na naszych stołach obecny jest chleb, także ten, który będzie wypiekany z mąki z tegorocznych zbiorów. Zgodnie z panującym zwyczajem wójt otrzymał od starostów tegorocznych dożynek Kamilli Pietrzak i Szymona Pluty bochenek chleba, który podzielił wśród zgromadzonych gości. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście, składając rolnikom serdeczne życzenia obfitych plonów na przyszły rok.
Następnie na scenie wystąpił Zespół Lednica pod kierownictwem Andrzeja Horbika oraz sekcja wokalna Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Łubowie. W trakcie trwania dożynek można było obejrzeć pokaz lotniczy w wykonaniu Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny. Główną atrakcją tegorocznych dożynek był występ Zespołu Regionalnego im. Jana Jędrola REGLE z Poronina. Występ górali miał charakter śpiewno-taneczny z elementami satyrycznych monologów. Mieszkańcy mogli także podziwiać ich piękne stroje. Wizyta przyjaciół z Podhala miała charakter kilkudniowy, a występ na dożynkach był zwieńczeniem pobytu tej grupy na terenie gminy. Zespół REGLE został reaktywowany 16 lutego 2001 roku. Działa pod patronatem Związku Podhalan, Oddział Poronin. Kierownikiem zespołu jest Maria Dawidek, członek zarządu Związku Podhalan O/Poronin. REGLE noszą imię Jana Jędrola, nieżyjącego działacza Związku Podhalan oraz kierownika zespołu w latach 70. Od 2016 roku zastępcą kierownika jest Maciej Dziubas, również członek Zarządu Związku Podhalan, zastępca wójta Gminy Poronin, który oprócz Marii Dawidek również był obecny. Na uczestników dożynek czekały również stoiska z tradycyjnymi potrawami przyrządzonymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łubowo: Fałkowo, Lednogóra, Łubowo i Wierzyce, warsztaty z plecenia wianków i kącik artystyczny przygotowane przez Stowarzyszenie LGD Trakt Piastów i BPiCK Gminy Łubowo, a także animacje dla dzieci w wykonaniu Teatru w Drodze. (obk)