Shadow

Dożynki Gminne w Witkowie

W niedzielę, 25 sierpnia Gmina Witkowo obchodziła uroczyście Święto Plonów. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. dziękczynną, którą odprawił ks. kan. Franciszek Jabłoński, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Witkowie wspólnie z ks. prefektem Julianem Wawrzyniakiem. W czasie mszy św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe i bochny chleba. Podczas dożynek z koncertem wystąpiła Cleo.
 Po nabożeństwie wszyscy w korowodzie z wieńcami z kościoła przeszli na stadion miejski. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”. Następnie Marian Gadziński, burmistrz Gminy i Miasta Witkowo podziękował rolnikom za ciężką pracę, trud i wysiłek, życząc, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba/, /który jak tradycja każe wypiekany jest z mąki z tegorocznych zbiorów/. //Po przemówieniu starostowie dożynek: /Marta Staniszewska z Gorzykowa i Andrzej Słomka z Kołaczkowa przekazali burmistrzowi i proboszczowi bochny chleba, które następnie podzielono wśród mieszkańców i gości.Został także rozstrzygnięty konkursu na najpiękniejszy wieniec. Jury w składzie: Honorata Glanc, przewodnicząca komisji oraz członkowie: Małgorzata Łączna, Wiesława Papiewska, Agnieszka Nowicka i Jerzy Nowak przyznało I miejsce za wieniec nr 9 z Wiekowa, II miejsce za wieniec nr 2 z Ruchocina, a III miejsce otrzymał wieniec nr 6 z Małachowa Złych Miejsc. Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały od władz dyplomy okolicznościowe oraz nagrody finansowe. W części artystycznej wystąpili: Barbara Parzęczewska, finalistka niemieckiego The Voice Senior i Thomas Grotto, laureat „Szansy na sukces” i programu „X Factor”, który rozgrzał publiczność przebojami ze słonecznej Italii.
Ponadto dożynkom towarzyszyło wiele innych atrakcji, jak m.in. wystawa maszyn rolniczych, płodów rolnych, warzyw i kwiatów, park zabaw dla dzieci, warsztaty sekcji „Pod Witkowskim Niebem”, stoiska ze specjałami wiejskiej kuchni oraz animacje dla najmłodszych. (obk)