Shadow

Dożynki w Gminie Czerniejewo

W niedzielę, 27 sierpnia w Pakszynie odbyły się Dożynki Gminy Czerniejewo. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło mieszkańców, gości oraz liczne grupy artystyczne, tworząc niezapomnianą atmosferę radości, wspólnoty i tradycji.
W tym roku miejscowością, w której odbywały się dożynki, był Pakszyn, jednak wydarzenie swój początek miało w Czerniejewie – to właśnie z Czerniejewa, sprzed Urzędu Miasta i Gminy wyruszyła bryczka, zabierając starostów dożynek, burmistrza oraz dożynkowy chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów. Przy samym Pakszynie do jadącej bryczki dołączali przybyli goście, by w barwnym korowodzie przejść na pole dożynkowe, gdzie już oficjalnie rozpoczęto tegoroczne święto plonów. Rozpoczęto tradycyjnie – uroczystą mszą świętą. Po wspólnej modlitwie nastąpiło przedstawienie starostów dożynek, których funkcje w tym roku pełnili Błażej Jabłoński i Marta Lisiecka. Następnie odbył się symboliczny obrzęd dożynkowy, podczas którego Tadeusz Szymanek – burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo przyjął chleb od starostów dożynek, a także wyraził zobowiązanie do mądrego zagospodarowania zebranych plonów. Po ceremonii, poprowadzonej przez zespół Poligrodzianie, głos zabrali zaproszeni goście. Po przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna: na scenie ponownie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego Poligrodzianie, którego ludowe tańce i piękne stroje zachwyciły publiczność. Następnie na scenie zaprezentowała się Karolina Dziurdzia Dziurdziewska. Jej pełen energii przebojowy występ wzbudził entuzjazm publiczności. Po koncercie Karoliny wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na koncert Piecha, czyli Piotra Kwapiszewskiego.
Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dodatkowych, spośród których każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Przy świetlicy wiejskiej w Pakszynie stanęły liczne stoiska, m.in. rękodzielnicze, tematyczne i promocyjne, a ponadto dmuchane zamki i Byk Rodeo. Można było przejechać się na konikach ze stajni Czeluścin, a nawet wziąć udział w konkursie dojenia krowy na czas. Odbywały się liczne animacje i konkurencje dla małych i dużych. Można było się przyjrzeć wystawie sprzętu rolniczego i „wskoczyć” do Fotobudki 360. Oczywiście przygotowana została także bogata oferta gastronomiczna, obok waty cukrowej i popcornu dla najmłodszych, na dożynkach pojawiły się stoiska kół gospodyń wiejskich, przedstawicieli sołectw i OSP, które zachęcały zapachami i zapraszały do skosztowania licznych przekąsek i potraw. Tego dnia ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszą zagrodę dożynkową, a także wręczono nagrody zwycięzcom w II Turnieju Łuczniczym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo. Ponadto rozlosowano nagrody spośród uczestników loterii dożynkowej i testu ekologicznego, który można było rozwiązać w Kąciku Ekologicznym. Przez cały czas trwania dożynek prowadzona była zbiórka charytatywna na rzecz mieszkanki gminy Czerniejewo – pani Anny, która potrzebuje środków na rehabilitację i likwidację barier po amputacji kończyny dolnej. Kwestujący seniorzy zebrali do puszek 4 692,44 złotych. Jak podkreślają organizatorzy, dożynki Gminy Czerniejewo to nie tylko celebracja plonów, ale także piękny przykład zachowania tradycji i jedności społeczności lokalnej. Radość, muzyka i wspólna zabawa stworzyły niezapomnianą atmosferę, która będzie jeszcze długo wspominana. (oks)
/Fot. UMiG Czerniejewo/