Shadow

Droga „niespodzianka” na szkolne ferie zimowe. PKP Intercity podniosło ceny biletów

Fala podwyżek przetacza się przez kraj. Szczególnie odczuwalna jest ona u polskich przewoźnikówi to zarówno autobusowych, jak i kolejowych. Niemal wszystkie samorządowe spółki kolejowe podniosły już ceny biletów, teraz dołączyło do nich państwowe PKP Intercity. Ten ogólnonarodowy przewoźnik nie tylko wozi nas po całym kraju, ale także dowozi gnieźnian m.in. do Poznania, czy w popularne kierunki – polskie morze i góry.
 Coraz drożej musi zapłacić gnieźnianin, który zdecyduje się na podróż koleją. Wybierając samorządowa spółkę Koleje Wielkopolskie, od 12 grudnia minionego roku musi zapłacić za podróż do Poznania 2 złote więcej. Dziś taki kurs z Gniezna do stacji Poznań Główny wynosi 16,50 zł. To właśnie głównie charakterystycznymi biało-czerwonymi pociągami tego przewoźnika dojeżdżają gnieźnianie do pracy, czy na studia w stolicy Wielkopolski. Inną alternatywą dojazdu koleją do Poznania jest skorzystanie z usług PKP Intercity i TLK (Tanie Linie Kolejowe). Pociągi popularnie zwane „pospiesznymi” oferują najkrótszy czas przejazdu między stacjami. Dziś wynosi on w przedziale 25-35 minut. Jednak i tu także, tuż przed szkolnymi feriami zimowymi, spółka wprowadziła podwyżkę taryfy, która jeszcze mocniej w czasie inflacji zwiększy koszty wyjazdu dzieci i młodzieży na tradycyjny zimowy wypoczynek. Powód? Jak wszędzie – rosnące koszty eksploatacji. Przewoźnik wylicza: wyższe ceny energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zaplecza technicznego. Obecna aktualizacja to pierwsza systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014.
 – Od ostatniej aktualizacji cen biletów istotnie zwiększyły się koszty działalności spółki – pomiędzy 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30% w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140% wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych. Znacząco wzrosły ceny energii trakcyjnej – o około 65%. W ostatnich latach ceny biletów aktualizowali przewoźnicy regionalni. Doprowadziło to do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne (w niektórych relacjach) były tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu. Konieczne było zatem urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej – tłumaczy podwyżkę biuro prasowe PKP Intercity. Oznacza ona na odcinku Gniezno-Poznań Główny cenę za przejazd w wysokości 19 złotych w klasie II i 26 złotych w klasie I. Przed podwyżką wprowadzoną 13 stycznia ceny te były o 2 złote niższe. ALEKSANDER KARWOWSKI