Shadow

Duńczycy zdominowali zmagania

Mijający sezon nie był udany dla gnieźnieńskiego Startu, który to został zdegradowany do II ligi. Działacze klubu chcąc dać jeszcze kibicom poczuć dreszczyk żużlowych emocji zorganizowali w niedzielę, 25 września, turniej pożegnalny „O Puchar GTM Start” zapraszając nawet kilku zawodników zPGE Ekstraligi, chociaż może nie tych najbardziej liczących się w rozgrywkach.
 Zmagania miały swoją dramaturgię. W wyścigu X Jesper Knudsen z impetem wjechał w bandę i został przewieziony do szpitala. Nie była to jednak ostatnia interwencja służb medycznych tego dnia. Trzeba przyznać, że Duńczycy zdominowali gnieźnieński turniej. Po czterech rundach startów prowadził Matias Nielsen z dorobkiem 10 punktów. Gdyby wygrał wyścig XVIII zostałby triumfatorem zmagań. Wyprzedził go jednak jego rodak i klubowy kolega Tim Soerensen. W tej sytuacji aż trzech zawodników po rundzie zasadniczej miało w dorobku po 12 punktów. Konieczne było rozegranie biegu dodatkowego, który de facto stał się wyścigiem finałowym. W nim ogromnego pecha miał niedawny lider Matias Nielsen. Startując z pierwszego pola odkręcił na tyle mocno gaz na starcie, że motocykl wykonał półobrótw płaszczyźnie pionowej, a następniespadł na leżącego na plecach zawodnika. Karetka musiała po raz drugi wyjechać na tor. Na szczęście obrażenia Duńczyka nie okazały się na tyle groźne, aby musiał od razu jechać do szpitala i zawody dokończono. W powtórce wyścigu dodatkowego zwyciężył Andreas Lyager triumfując w całych zawodach. Dodatkowym powodem do satysfakcji dla Duńczyka pozostaje fakt, że przez co najmniej pół roku będzie rekordzistą gnieźnieńskiego toru, albowiem zwyciężając w wyścigu XV osiągnął czas 63,45 s, co jest najlepszym wynikiem po przebudowie żużlowej nawierzchni Stadionu im. Pułkownika Hynka.
*Po turnieju powiedzieli:*
*Adreas Lyager:*– Bardzo się cieszę z tej wygranej. Jeździło mi się tu dziś znakomicie. Nawet nie wiedziałem, że ustanowiłem rekord toru.Cieszy mnie to. Cieszył mnie zresztą dzisiaj każdy wyścig. No i oczywiście zwycięstwo! Nie myślę jeszcze o tym co będzie w przyszłym sezonie, ale na pewno chciałbym wygrywać tak jak dzisiaj.
*Paweł Siwiński (członek zarządu GTM Start): -*Chcieliśmy tym turniejem wynagrodzić trochę kibicom smutny sezon. Niestety, zawiodła mnie frekwencja. Troszkę chyba musi zmienić się mentalność. Uważam, że warto, a nawet trzeba być z klubem, drużyną nie tylko wtedy kiedy jest dobrze, ale wspierać go też w trudniejszych momentach. Staram się robić wszystko, aby odbudować morale, aby stworzyć zespół, który będzie walczył o powrót do pierwszej ligi. Tylko dla kogo mamy to robić?
*KLASYFIKACJA:* 1. Andreas Lyager (ROW Rybnik) 12 +3 (3,3,0,3,3) 2. Tim Soerensen (Arged Malesa Ostrów) 12 +2 (2,3,1,3,3) 3. Matias Nielsen (Arged Malesa Ostrów) 12 +0 (1,3,3,3,2) 4. Jonas Jeppesen (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) 10 (1,1,3,2,3) 5. Nicolai Klindt (ROW Rybnik) 10 (3,1,3,1,2) 6. Damian Baliński (Metalika Recycling Kolejarz Rawicz) 10 (2,3,1,2,2) 7. Norbert Kościuch (H.Skrzydlewska Orzeł Łódź) 9 (3,2,u,2,2) 8. Zbigniew Suchecki (Aforti Start Gniezno)8 (2,0,3,0,3) 9. Marcin Nowak (H.Skrzydlewska Orzeł Łódź) 8 (1,2,2,3,0) 10. Hubert Łęgowik (Texom Stal Rzeszów) 8 (2,2,2,1,1) 11. Daniel Kaczmarek (Metalika Recycling Kolejarz Rawicz) 5 (1,2,1,1,d) 12. Marcel Studziński (Aforti Start Gniezno)4 (0,0,1,2,1) 13. Mathias Pollestad (Moje Bermudy Stal Gorzów) 4 (d,1,2,1,0) 14. Jesper Knudsen (Fogo Unia Leszno) 3 (3,0,w,-,-) 15. Olivier Buszkiewicz (SpecHouse PSŻ Poznań) 3 (0,0,2,0,1) 16. Mikołaj Czapla (Aforti Start Gniezno)2 (0,1,0,0,1) 17. Kacper Mateusz Grzelak (Arged Malesa Ostrów)0 (0,0) 18. Jędrzej Chmura (Aforti Start Gniezno) 0 (NS)
NCD uzyskał w wyścigu XV. EMIL ANDREAS LYAGER (ROW Rybnik) – 63,45 s (NRT).  Sędziował Paweł Michalak z Gniezna. Widzów ok. 400.
*RADOSŁAW KOSSAKOWSKI*