Shadow

Duże zainteresowanie firm budową dwóch tuneli w ulicy Działkowców we Wrześni

Dziś w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie ulicę Działkowców przecinają dwa szlaki kolejowe. Wystarczy przejazd przez jeden z nich składu kolejowego, by sparaliżować układ komunikacyjny w południowo-zachodniej części miasta. Po latach przygotowań i szukania środków na inwestycję, ta może niebawem ruszyć. Do walki o kontrakt stanęło aż 14 firm.
Ulica Działkowców we Wrześni to ważnych szlak komunikacyjny scalający ze sobą trasy tranzytowe i zakłady przemysłowe. Choć nazwa ulicy może sugerować spokojny ruch w tym miejscu, to nie ma to żadnego odzwierciedlenia w obecnej sytuacji. Cała okolica niesamowicie się rozwinęła. Niedaleko funkcjonują zakłady Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, a tuż obok ogromne hale firmy Gestamp produkującej dla fabryki Volkswagena. Problemem drogi jest jednak to, że przecinają ją dwie linie kolejowe: Oleśnica – Chojnice oraz łącznica Września – Podstolice. Kiedy zapala się na którymś z przejazdów sygnalizacja świetlna i opadają szlabany, okoliczne ulice korkują się aż do ulicy Wrocławskiej. Na wiele minut staje cały ruch miejski w okolicy węzła autostrady A2. Szansą na naprawienie tej sytuacji jest budowa pod obiema liniami kolejowymi tuneli. Po latach starań udało się pozyskać zewnętrze środki na tę inwestycję, do której dołożą się też PKP Polskie Linie Kolejowe.
Niedawno, 27 lipca otwarto oferty w postępowaniu przetargowym. Jak się okazuje, wpłynęło ich aż 14. Najniższa zaproponowana kwota na to zadanie inwestycyjne wyniosła 51 534 135,58 zł, najwyższa zaś 75 161 323,48 zł. W pierwotnym założeniu, budowa obu tuneli miała kosztować ponad 43 mln złotych. „Przedsięwzięcie, które Gmina Września będzie realizować wspólnie z PKP zapewni swobodny przejazd bez wpływu ruchu kolejowego na ruch samochodowy i tym samym usprawni m. in. dojazd z miasta do terenów Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej oraz innych firm ulokowanych w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji. Powstała infrastruktura ułatwi także codzienne funkcjonowanie użytkownikom ogrodów działkowych” – informuje wrzesiński magistrat. Po podpisaniu umowy z wybranym w przetargu wykonawcą, ten będzie miał 19 miesięcy na wykonanie prac. (ak)