Shadow

Dwie osoby nie żyją. Tragiczny pożar w Czerniejewie

Dwie osoby zginęły w wyniku pożaru, który wybuchł w miniony piątek w budynku wielorodzinnymw Czerniejewie. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.
Do tego tragicznego zdarzenie doszło w piątek, 25 stycznia, około godziny 16.30. Wówczas w budynku wielorodzinnym, zlokalizowanym przy ul. 1 Maja w Czerniejewie, wybuchł pożar. Na miejsce zdarzenia wysłane zostały zastępy: JRG Gniezno, OSP Czerniejewo i OSP Żydowo. – Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów z OSP Czerniejewo zastano rozwinięty pożar w części parterowej budynku. Po stłumieniu ognia okazało się, że w mieszkaniu, około 12 metrów kwadratowych, znajdowały się dwie osoby, który niestety, poniosły śmierć w wyniku tego zdarzenia – poinformował st. kpt. Łukasz Michalak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Gnieźnie. Ponadto działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu pozostałych pomieszczeń i ewakuacji mieszkańców budynków, spośród których jedna osoba wymagała pomocy medycznej i została przewieziona do szpitala. Dalsze czynności na miejscu zdarzenia prowadziła policja pod nadzorem prokuratora, który wyznaczył biegłego ds. ustalenia przyczyny powstania pożaru. Na miejsce zdarzenia przybył także inspektor nadzoru budowlanego, który na czas oględzin konstrukcji budynku, wyłączył trzy lokale mieszkalne z użytku. Ponadto na miejscu pojawili się przedstawiciele władz samorządowych gminy z burmistrzem Tadeuszem Szymankiem, którzy oferowali pomoc i wsparcie poszkodowanym w wyniku zdarzenia rodzinom. Jednak – jak przekazał nam burmistrz – ewakuowani z budynku mieszkańcy noc spędzili u rodziny i znajomych. Dokładne okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury. Sekcja zwłok obydwu osób zaplanowana została na czwartek, 31 stycznia. Jak udało nam się ustalić, osoby, które w wyniku zdarzenia poniosły śmierć, to będący w podeszłym wieku mężczyzna i kobieta, mieszkańcy lokalu, w którym wybuchł pożar. Ich sytuacja była znana władzom gminy i pracownikom Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i – w miarę możliwości – monitorowana. Co ważne, gmina podejmowała próby pomocy tym ludziom. Jeszcze 10 grudnia 2018 roku radni – członkowie Komisji Rewizyjnej RMiG Czerniejewo – wizytowali wskazany lokal (jako należący do gminnego zasobu mieszkaniowego) i omawiali możliwe formy pomocy jego mieszkańcom. Jednak zarówno kobieta jak i mężczyzna odmawiali oferowanego wsparcia, wyraźnie sprzeciwiając się „ingerencji w ich życie”. Jak przekazała nam Emilia Banaszak, kierownik MGOPS, ewakuowani mieszkańcy w ciągu najbliższych dni będą mogli powrócić do swoich mieszkań. Wnętrza opuszczonych przez nich mieszkań i pozostawione domowe sprzęty nie ucierpiały, jednak z uwagi na zadymienie konieczne będzie odświeżenie pomieszczeń (gmina oferuje pomoc w tym zakresie po wcześniejszym złożeniu przez mieszkańców odpowiednich wniosków, chodzi m.in. o zakup farb i środków czystości). Ze swojej strony gmina planuje także odnowić klatkę schodową i mieszkanie, w którym wybuchł pożar.
Na pomoc rodzinom, które ucierpiały na skutek pożaru, ruszyli także sami mieszkańcy Czerniejewa. Poprzez portal społecznościowy Facebook zorganizowana została akcja pn. „Biegiem z pomocą w Czerniejewie!”, a w jej ramach zbiórka, z której dochód przekazany zostanie samorządowi gminy Czerniejewo z przeznaczeniem dla poszkodowanych mieszkańców oraz charytatywny „bieg z pomocą”, który odbędzie się 17 lutego.
KINGA STRZELEC